Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Polemika lidera PiS z marszałkiem Jarubasem

Poseł Krzysztof Lipiec, lider Prawa i Sprawiedliwości w regionie wezwał marszałka województwa Adama Jarubasa do merytorycznej dyskusji na temat szans rozwojowych Świętokrzyskiego. „Proszę, żeby uwierzył Pan w województwo świętokrzyskie. Możemy różnić się politycznie, ale w zakresie rozwoju gospodarczego potrzebna jest spokojna i rzeczowa dyskusja” - napisał parlamentarzysta na jednym z portali społecznościowych.

Autor: Bartłomiej Zapała

23.02.2017 17:45

image Krzysztof Lipiec Fot. Karol Żak / Radio Kielce

W swym wpisie polemizuje z marszałkiem w sprawie niewielkiej atrakcyjności regionu dla inwestorów. Odwołuje się przy tym do raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, który wskazał województwo świętokrzyskie jako jeden z czterech regionów najmniej atrakcyjnych gospodarczo w Polsce. Sprawie tej poświęcona była poniedziałkowa konferencja prasowa parlamentarzystów PiS, a także wtorkowa Rozmowa Dnia na antenie Radia Kielce. Odniósł się do niej także Adam Jarubas na łamach „Echa Dnia”.

I to z tą ostatnią publikacją Krzysztof Lipiec polemizuje z marszałkiem. M.in. w sprawie trudnej dostępności komunikacyjnej regionu. „Jeżeli wciąż czeka Pan na budowę autostrad w regionie świętokrzyskim, to informuję Pana, że nie byliśmy przewidywani w sieci TEN-T [transeuropejskiej sieci transportowej], a budowa dróg ekspresowych w naszym regionie przebiega zdecydowanie sprawniej niż budowa dróg wojewódzkich” - napisał. Zarzucił też władzom województwa, że nie realizują zapisów przyjętej w 2013 roku Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego. Dokument ten przyjęty został przez Sejmik jednogłośnie, uzyskując poparcie zarówno współrządzącego województwem Polskiego Stronnictwa Ludowego, jak i opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości.

Adam Jarubas odniósł się do tych zarzutów we wpisie na swoim blogu.-Świętokrzyskie ma swoje uwarunkowania rozwojowe, w tym także ograniczenia - napisał. -Trudno nam konkurować z Mazowszem, Wielkopolską, Dolnym Śląskiem czy Pomorzem. Nie mamy miast o sile przyciągania porównywalnej z Warszawą, Wrocławiem, Poznaniem czy  Trójmiastem. Dlatego powinniśmy się mierzyć z regionami „w naszej lidze”, próbując stopniowo awansować w tabeli, bo o ekstraklasie na razie możemy tylko pomarzyć - dodał. Zarzucił politykom PiS uprawianie demagogii i czarnego PR. "Lansując w mediach katastrofalnie zły obraz Świętokrzyskiego, zniechęcają potencjalnych inwestorów. Kto do nas przyjedzie inwestować, skoro sami – ustami pana posła Lipca – mówimy, że u nas jest fatalnie?" - napisał Adam Jarubas.

Możemy się spierać, możemy zabiegać o polityczny zysk, pamiętając jednak, że są pewne  pryncypia; że – trzymając się terminologii sportowej – gramy do jednej bramki.

- See more at: http://jarubasadam.pl/ad-vocem/#sthash.JhZm0g0C.dpuf

 

Marszałek województwa będzie o 8.30 gościem Rozmowy Dnia na antenie Radia Kielce.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Adam Jarubas RK Kielce