Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Drugi SOR już przyjmuje pacjentów

Przy szpitalu kieleckim imienia Świętego Aleksandra rozpoczął działalność drugi w Kielcach szpitalny oddział ratunkowy. Pacjenci będą obsługiwani całą dobę.

Autor: Magdalena Sitek , Ewa Golińska , Wiktor Dziarmaga

20.02.2017 11:07 / Aktualizacja 20.02.2017 13:41

image 20.02.2017 Kielce. Dziś rozpoczął działalność szpitalny oddział ratunkowy przy Szpitalu Kieleckim św. Aleksandra przy ulicy Kościuszki. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jeżeli będzie to konieczne będą mieli zapewnioną opiekę specjalistów z oddziału wewnętrznego, chirurgicznego, intensywnej terapii, ortopedii, a także całodobową diagnostykę.

Jak poinformowała Luiza Buras-Sokół, rzecznik prasowy placówki, pierwsi pacjenci zostali już przyjęci i obsłużeni. Każda osoba, który trafia na SOR po wywiadzie lekarskim otrzymuje opaskę wskazującą na stan zagrożenia jej zdrowia i w związku z tym jest przyporządkowana do konkretnej kolejki oczekujących.

- Opaski mają trzy kolory. Czerwony to pacjent, który powinien zostać zaopatrzony natychmiast, żółty może poczekać do dwóch godziny, a zielony oznacza że pacjent powinien być przyjęty w czasie do sześciu godzin - mówi Luiza Buras-Sokół.

Przy Szpitalu Kieleckim nie funkcjonują odziały kardiologii i neurologii. Pacjenci wymagający pomocy specjalistycznej z tej dziedziny powinni być kierowani do szpitala zespolonego na Czarnowie, chociaż jak zaznacza Luiza Buras-Sokół, niektóre osoby będą obsługiwane w ramach oddziału internistycznego.

- Jesteśmy w stanie konsultować niektóre dolegliwości neurologiczne. W ramach oddziału internistycznego pracuje bowiem specjalista neurologii i wojewódzki konsultant w dziedzinie neurologii dr Ewa Kołodziejska, która będzie mogła konsultować pacjentów - dodaje rzeczniczka.

Postępowanie konkursowe na prowadzeni SOR- u zostało rozstrzygnięte w ubiegły piątek. Jak poinformowała Małgorzata Kiebzak dyrektor świętokrzyskiego Narodowego Funduszu Zdrowia między spółką ArtMedik prowadzącą szpital, a NFZ zawarta została oficjalna umowa. Dodała również, ze liczy iż funkcjonowanie drugiego SOR poprawi dostęp do świadczeń medycznych w mieście.

Jerzy Staszczyk, zastępca dyrektora świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, stwierdził na naszej antenie, że lecznica ma odpowiednią bazę i sprzęt, by prowadzić SOR, dlatego wygrała ogłoszony po raz trzeci konkurs. Wyjaśnił, że podczas wcześniejszych procedur nie spełniano wszystkich wymogów.

Jerzy Staszczyk przyznał, że drugi SOR był potrzebny w mieście ze względu na przeciążenie oddziału ratunkowego w szpitalu wojewódzkim na Czarnowie.

- Wprawdzie oddział ratunkowy przy ulicy Kościuszki nie ma tak dużego zaplecza, jak lecznica wojewódzka, ale może udzielać pomocy medycznej wszystkim pacjentom z wyjątkiem chorych kardiologicznie i neurologicznie - zaznaczył gość Radia Kielce.

- Ze względu na brak oddziału kardiologicznego w Szpitalu Kieleckim pacjenci wymagający pomocy specjalistycznej kierowani będą do lecznicy na Czarnowie. Decyzję zawsze podejmuje zespół ratownictwa medycznego - dodał Jerzy Staszczyk.

Poza wymaganymi przez ustawę oddziałami, czyli wewnętrznym, chirurgicznym, intensywnej terapii, a także całodobową diagnostyką, SOR może także zaopatrywać urazy ortopedyczne, bo na oddziale chirurgii działa już odcinek urazowo-ortopedyczny.

Rozmówca Radia Kielce przypomniał, że na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym udzielana jest pomoc w sytuacji zagrożenia życia. Nie powinni więc trafiać tam pacjenci z lekką niedyspozycją, przeziębieniem, czy katarem. Porad w takich przypadkach udzielają ambulatoria, a nie SOR.

Posłuchaj "Rozmowy dnia":

Galeria zdjęć Kielce. Nowy SOR przy ulicy Kościuszki (20.02.2017) [Zdjęcia: 10]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ SOR Szpital Kielecki Warto wiedzieć