Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zabytki kultury ze wsparciem ministerstwa

Opactwo cystersów w Wąchocku otrzymało 300 tys. złotych na remont drewnianej konstrukcji dachu z wymianą pokrycia. Opat o. Eugeniusz Augustyn cieszy się z ministerialnej dotacji i podkreśla, że w zabudowaniach klasztornych jest jeszcze wiele prac, na które potrzeba pieniędzy. XVI-wieczna Opatówka jest do generalnego remontu. Prac wymaga też zakrystia z XVII-wiecznymi pięknymi meblami, które są w bardzo złym stanie.

Autor: Marlena Płaska

16.02.2017 16:55

image Opactwo Cystersów w Wąchocku Fot. Konrad Łużniak / Radio Kielce
Komentarze

Pod wpływem mrozów pęka też ogrodzenie z XIX wieku, które wkrótce może stwarzać zagrożenie. Przez wiele wieków to cystersi dawali pracę okolicznym mieszkańcom. Teraz to oni są w trudnej sytuacji i potrzebują wsparcia na ratowanie zabytków   dodał o. Eugeniusz Augustyn.

Najwyższa dotacja, 450 tys. zł trafi do Klimontowa, na kolejny etap remontu kolegiaty św. Józefa. Wyremontowano już fasadę zachodnią kościoła, korpus nawy, prezbiterium i zakrystię. Do wyremontowania są m.in. dwie wieże kościoła - mówi proboszcz parafii ks. Henryk Hendzel.

Trzeba wykonać elewację, z czyszczeniem i zabezpieczeniem wszystkich elementów kamiennych oraz renowacją i zabezpieczeniem starych okiennic. Kosztorys wszystkich planowanych prac wynosił ponad 900 tys. zł. Przyznana dotacja jest mniejsza, niż wnioskowano i nie wystarczy na wymianę pokrycia dachowego. Być może prace wesprze gmina.

Kolegiata św. Józefa w Klimontowie jest jedyną w Polsce świątynią zbudowaną na wzór budowli włoskich na planie elipsy.

Nie wszystkie projekty ze świętokrzyskiego, które ubiegały się o wsparcie, otrzymają pieniądze resortu kultury z programu „Ochrona zabytków”. Wśród zabytków, które nie otrzymają wsparcia są np. projekt Muzeum Przyrody Techniki w Starachowicach dotyczący renowacji zabytkowego rurociągu i projekty z Sandomierza, m.in. na prace konserwatorskie w kościele rektoralnym.


Dofinansowanie MKiDN otrzymają:
Parafia Św. Mikołaja w Bejscach w wysokości 250 000 zł na kontynuację prac konserwatorskich przy kamiennej dekoracji ( nagrobka, rzeźb, arkad, polichromii) w późnorenesansowej Kaplicy Firlejów z 1594 r.;

Kolegiata Św. Józefa w Klimontowie w wysokości 450 000 zł na remont i prace konserwatorskie elewacji świątyni - III etap obejmujący wieżę południową z wymianą pokrycia dachowego i wieżę północną;

Parafia Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Sandomierzu w wysokości 60 000 zł na konserwację wystroju oraz wyposażenie zakrystia kościoła;

Zespołu Pałacowo-Parkowego w Kurozwękach w wysokości 35 000 zł na konserwację XVIII w. bramy;

Opactwo OO. Cystersów w Wąchocku w wysokości 300 00 zł na remont drewnianej konstrukcji dachu wraz z wymianą pokrycia.

Muzeum Wsi Kieleckiej w wysokości 97 000 zł na konserwację ołtarza głównego w Kościele z Rogowa, znajdującym się w skansenie w Tokarni;

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Narodzenia N.M.P. w Wiślicy w wysokości 300 000 zł na prace konserwatorskie przy elewacji południowej Dom Długosza.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

zabytki pieniądze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego