Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ponad 34 mln zł na kulturę wydano w 2016 roku

Urząd Marszałkowski podsumował miniony rok w kulturze. Na działalność instytucji kultury samorząd województwa świętokrzyskiego wydał w 2016 roku ponad 34 miliony złotych. Wśród najważniejszych zadań finansowych wymieniono uporządkowanie spraw własnościowych Teatru im. Stefana Żeromskiego i przygotowanie do 4 dużych, i kosztownych inwestycji.

Autor: Marlena Płaska

15.02.2017 17:05

image 12.10.2015 Kielce. Teatr Żeromskiego Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce
Komentarze

Zabezpieczone zostało m.in. opracowanie dokumentacji rozbudowy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i stworzenia Parku Bajki w Pacanowie. Kontynuowano też prace w Mauzoleum w Michniowie. Ważne było również włączenie wiślickiego muzeum do Muzeum Narodowego w Kielcach, o co zabiegano przez kilka lat.

Świętokrzyskie instytucje kultury wspierały też Światowe Dni Młodzieży, poprzez umożliwienie pielgrzymom nieodpłatnego zwiedzania. Z kolei Rok Sienkiewicza przyczynił się do rekordowego zainteresowania Pałacykiem w Oblęgorku, który odwiedziło 94 tys. osób.

Poziom zatrudnienia w instytucjach kultury prawie się nie zmienił - mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu odpowiedzialnego za kulturę w Urzędzie Marszałkowskim. Liczba zatrudnionych przez cały rok wzrosła łącznie o 5 osób, z 590 do 595 pracowników. Potrzeby są większe, bo instytucje ciągle poszerzają swoją działalność. Liczba zatrudnionych na pewno będzie musiała wzrosnąć w najbliższych latach w Muzeum Wsi Kieleckiej po otwarciu Mauzoleum w Michniowie oraz w Europejskim Centrum Bajki po otwarciu Parku Bajki w Pacanowie.

Najwięcej osób pracuje obecnie w Muzeum Narodowym, które jest największą instytucją kultury podległą marszałkowi. Natomiast zarobki wzrosły w minionym roku tylko w Filharmonii Świętokrzyskiej. Niewielkie podwyżki płac wynegocjowała dyrekcja i związki zawodowe. Średnie miesięczne wynagrodzenie etatowego muzyka wynosi obecnie 3 tys. 248 zł brutto. Urząd Marszałkowski w miarę możliwości planuje zwiększyć zarobki także w pozostałych instytucjach kultury. Będzie to zależało także od dochodów poszczególnych instytucji. W minionym roku łączny dochód instytucji kultury podległych marszałkowi z działalności podstawowej wyniósł prawie 7 milionów złotych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kultura Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Światowe Dni Młodzieży Teatr Żeromskiego Wojewódzka Biblioteka Publiczna literatura Teatr