Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nadużywanie suplementów diety jest szkodliwe

Suplementy diety mogą zawierać szkodliwe dla zdrowia substancje - wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK oraz Sanepid. W części przebadanych środków znaleziono m.in. bakterie, śladowe ilości narkotyków i substancje rakotwórcze.

Autor: Magdalena Sitek , Ewa Golińska

14.02.2017 09:56

image Elżbieta Socha-Stolarska, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Jak powiedziała Elżbieta Socha-Stolarska, wojewódzki inspektor sanitarny w Kielcach, brak restrykcyjnych regulacji prawnych powoduje, że każdy producent niemal bez ograniczeń może wprowadzić na rynek nowe środki, musi jednak spełnić pewne warunki.

- Przede wszystkim należy powiadomić Głównego Inspektora Sanitarnego w celu przeprowadzenia procedury notyfikacji. Dotyczy to zarówno firm krajowych, jak i zagranicznych. Suplementy diety są preparatami, zaliczanymi do kategorii "żywność", więc muszą spełniać normy  z tym związane - dodała Elżbieta Socha-Stolarska, która zaznaczyła, że nie są to leki. - Suplementy diety mają za zadanie wzbogacić, czy też urozmaicić pokarm. Zawierają skoncentrowane ilości witamin, soli mineralnych i innych substancji aktywnych biologicznie i odżywczych. Są w specyficznej formie: kapsułek, tabletek, saszetek lub w płynie - dodała.

- Te preparaty nie leczą, ale mają za zadanie jedynie uzupełnienie naszej diety - zaznaczyła rozmówczyni Radia Kielce. Dodała, że powinniśmy stosować suplementy z wielką rozwagą.

- Zdrowy człowiek, który prowadzi normalny tryb życia i racjonalnie się odżywia nie ma potrzeby używania suplementów diety, ponieważ wartościowe substancje dostarcza swojemu organizmowi wraz z pokarmem - zaznacza Elżbieta Socha-Stolarska.

Przyznała jednocześnie, że są pewne sytuacje, kiedy witamin lub soli mineralnych może brakować, nawet w normalnych stanach fizjologicznych jak ciąża bądź też karmienie piersią. Dietę mogą również uzupełniać osoby starsze i dzieci, a także rekonwalescenci.

- Najlepiej wówczas skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie wolno nadużywać suplementów diety, bo można sobie bardzo zaszkodzić - przestrzega Elżbieta Socha-Stolarska.

Posłuchaj "Rozmowy dnia":

icon-tag

Tagi do tego wpisu

dieta Sanepid suplementy zdrowie ogólne