Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

NFZ płaci za nadwykonania. Dla szpitali najwięcej

Prawie 83,5 mln zł trafi do świętokrzyskich szpitali, przychodni i poradni specjalistycznych za tak zwane nadwykonania. Świętokrzyski oddział NFZ jest w trakcie wypłacania placówkom medycznym pieniędzy za świadczenia wykonane w ilości przekraczającej limit określony w kontrakcie.

Autor: Iwona Murawska

10.02.2017 15:43

image 21.04.2016 Kielce. Siedziba NFZ przy ulicy Jana Pawła II. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ, najwięcej pieniędzy otrzymają szpitale. Trafi do nich 67 mln zł. - To pozwoli zamknąć wszystkie nadwykonania, które pojawiły się w naszym systemie. Z kolei do placówek, świadczących ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, trafi prawie 6,5 mln zł. - Pieniądze płacimy głównie za badania wykonane tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym – wyjaśnia Małgorzata Kiebzak.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach otrzyma ponad 24 mln zł, co w 70% pokryje wszystkie nadwykonania za 2016 rok - informuje Andrzej Domański, dyrektor lecznicy na Czarnowie. - Jestem bardzo zadowolony z tegorocznych negocjacji z funduszem - skomentował dyrektor.

Najwięcej nadwykonań było na tych oddziałach, gdzie ratujemy ludzkie życie, a więc na chirurgii naczyniowej, kardiochirurgii, ale także na ginekologii, czy ortopedii. Dzięki otrzymanym pieniądzom szpital będzie mógł nadal sprawnie funkcjonować – dodaje Andrzej Domański.

Z kolei ponad 3 mln zł trafi do placówek wykonujących dializy i badanie pozytonowym tomografem emisyjnym. Placówkom świadczącym leczenie psychiatryczne, NFZ zwróci ponad 2,5 mln zł.

Szpital Specjalistyczny w Końskich od NFZ otrzymał prawie 3 mln zł, co pokryło nadwykonania w ponad 70%, informuje Wojciech Przybylski, dyrektor lecznicy. - W 100% zostały zwrócone pieniądze za wykonane ponad limit zabiegów hemodializy, w ponad 90% za świadczenia stacjonarnej rehabilitacji neurologicznej, a w prawie 90% za usługi ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

To poprawiło sytuację finansową szpitala, a te dodatkowe pieniądze w całości przeznaczone będą na działalność bieżącą lecznicy – dodaje Wojciech Przybylski.

Za świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze zapłaci placówkom medycznym ponad 2 mln zł, a za rehabilitacje leczniczą ponad milion złotych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

szpital NFZ Warto wiedzieć