Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Lekarze połączyli siły w trosce o małych pacjentów

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonują coraz więcej zabiegów, ratujących życie dzieciom. To możliwe, dzięki współpracy Kliniki Chirurgii Dziecięcej ze specjalistami z położnictwa i ginekologii oraz neonatologów.

Autor: Iwona Murawska

10.02.2017 15:32

image 2.2.2016 Kielce. Mikołaj, Hubert i Albert, trojaczki, zostały dziś wypisane do domu. Chłopcy urodzili 30 grudnia 2015 roku. Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Jak informuje profesor Wojciech Rokita, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa, dotychczas dzieci, które rodziły się z wadami, musiały być operowane w lecznicach poza naszym województwem.

- Przeniesienie szpitala dziecięcego na Czarnów stworzyło możliwość funkcjonowania namiastki centrum perinatologii. To z kolei pozwoliło nam operować dzieci z wadami wrodzonymi tuż po ich urodzeniu – dodaje profesor Wojciech Rokita.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach operowane są noworodki i dzieci z wodogłowiem, przepukliną oponowo – rdzeniową i mali pacjenci z wadami przewodu pokarmowego, m.in. z zarośniętym jelitem cienkim, czy obumierającym zapaleniem jelit. - Można powiedzieć, że operujemy wszelkiego rodzaju wady wrodzone, dotyczące ośrodkowego układu nerwowego i układu pokarmowego. Natomiast jeszcze nie operujemy wad wrodzonych serca i układu krążenia - dodaje profesor Wojciech Rokita.

Tylko od grudnia ubiegłego roku zespół dr Przemysława Wolaka, kierownika Kliniki Chirurgii Dziecięcej Urologii i Traumatologii WSzZ zoperował 16 dzieci, w wieku do 6 tygodnia życia. Pięcioro z nich było operowanych w dniu urodzenia, troje do piątej doby życia.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojewódzki Szpital Zespolony operacja noworodki Dziecko