Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kolejny szpital w programie pozyskiwania krwi pępowinowej

Kobiety rodzące w Szpitalu Kieleckim mogą oddawać krew pępowinową. Do tej pory, taką możliwość miały jedynie pacjentki Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Autor: Iwona Murawska

08.02.2017 13:50

image Szpital Kielecki Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Jak informuje Luiza Buras- Sokół, rzecznik Szpitala Kieleckiego, krew pępowinową oddało już 5 kobiet. - Położne pracujące na bloku porodowym zostały wcześniej przeszkolone. Przed porodem, mamy są informowane o możliwości oddania krwi pępowinowej. Jeżeli wyrażają na ten zabieg zgodę, podpisują stosowne oświadczenie. Jest to konieczne, ponieważ krew w przyszłości może posłużyć nie tylko tej kobiecie, która ją oddała i jej bliskim, ale także obcym osobom – dodaje Luiza Buras - Sokół.

Od stycznia 2015 roku, krew pępowinową mogą także bezpłatnie oddać kobiety rodzące w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka. Grażyna Nowak, położna koordynująca salę porodową w lecznicy informuje, że zabieg jest bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. - Krew pępowinową pozyskujemy po urodzenia przez kobietę łożyska przez pępowinę odciętą od noworodka – wyjaśnia Grażyna Nowak.

Krew przekazywana jest do Banku Komórek Macierzystych w Podzamczu. Obecnie znajduje się tam około 700 próbek, a magazyny mogą pomieścić ich nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Komórki macierzyste pozyskiwane z krwi pępowinowej pomagają w leczeniu kilkudziesięciu chorób, m.in. onkologicznych, genetycznych, układu krążenia, jak również cukrzycy, czy stwardnienia rozsianego. Do Poltransplantu trafiło już kilkadziesiąt opisów próbek krwi, jednak  - jak dotąd - żadna z nich nie była potrzebna, by uratować komuś zdrowie, czy nawet życie.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Szpital Kielecki krew pępowinowa biobank Warto wiedzieć