Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Specjalistyczne badania w kieleckim szpitalu

Szpital Kielecki jako jedyny w województwie i jeden z niewielu w kraju posiada laboratorium biomechaniki. Badania przeprowadzane za pomocą dostępnego w lecznicy sprzętu umożliwiają kompleksową analizę ruchu. Korzystają z tego sportowcy, ale także osoby ze schorzeniami ortopedycznymi.

Autor: Iwona Murawska

06.02.2017 17:02

image Szpital Kielecki Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Jak wyjaśnia dr Arkadiusz Granek, specjalista ortopedii kierujący Centrum Ortopedycznym przy szpitalu na ulicy Kościuszki, elementy ruchu nie do uchwycenia okiem trenera, rejestrowane są przez specjalny komputerowy system. Uzyskane w ten sposób wyniki w precyzyjny sposób pomagają ustalić przyczyny nieprawidłowości, jak również wspomagają dobór indywidualnego programu leczenia i ćwiczeń, dodaje dr Arkadiusz Granek.

- Większość tego typu urządzeń jest wykorzystywana przede wszystkim w badaniach naukowych. Natomiast my takie usługi świadczymy także dla pacjentów, którzy dzięki tej technologii mogą szybciej osiągnąć sprawność i lepiej rehabilitować się po zabiegach – dodaje nasz rozmówca.
W najbliższym czasie w laboratorium pojawi się kolejny nowoczesny sprzęt. – Planujemy zakupić platformę, która służy do oceny równowagi pacjentów na stabilnym podłożu, fotel służący do badania siły mięśniowej oraz bieżnik - wylicza dr Arkadiusz Granek.

Badanie przy pomocy specjalnego systemu kamer trwa około godzinę i jest bezbolesne. Wskazaniami do jego wykonania są wszelkiego rodzaju bóle kostno - stawowe, mięśniowe oraz dysfunkcje chodu. System może być również wykorzystywany do badania postępów leczenia, rehabilitacji, badania ruchu kończyn górnych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

szpital badania zdrowie ogólne Warto wiedzieć