Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pakiet onkologiczny po nowemu. "Zmiany konieczne"

Bezpłatna radioterapia paliatywna, mniej biurokracji przy wystawianiu tzw. "zielonej karty", poszerzona lista nowotworów, które będą leczone w ramach szybkiej terapii - to zmiany proponowane przez ministra zdrowia w pakiecie onkologicznym. Zdaniem profesora Marcina Pasiarskiego, kierownika Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii - wprowadzony dwa lata temu pakiet onkologiczny nie sprawdza się, dlatego zmiany są konieczne.

Autor: Ewa Golińska

06.02.2017 10:25

image profesor Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Fot. Karol Żak / Radio Kielce
Komentarze

Jak stwierdził na naszej antenie - zaniedbania w ochronie zdrowia są kilkudziesięcioletnie, więc nie da się jedną ustawą naprawić rzeczywistości. Najważniejszym problemem jest brak wystarczającej liczby specjalistów. - W Polsce jest ośmiuset onkologów, ponad trzystu hematologów i niespełna czterystu patologów, natomiast pacjentów każdego roku przybywa sto sześćdziesiąt tysięcy - dodał gość Radia Kielce. Nasz kraj jest na szarym końcu w Europie w terapii onkologicznej.

- Przeżywalność osób z chorobami nowotworowymi na Zachodzie sięga 60 procent, natomiast w Polsce zaledwie 30 procent. Pakiet onkologiczny tego nie zmienił - zaznaczył profesor. Problemem jest wciąż biurokracja, konieczność wypełniania wielu dokumentów, co zabiera tak dużo czasu, że nie wystarcza go, by dokładnie zbadać pacjenta - dodał.

Marcin Pasiarski stwierdził, że po wprowadzeniu pakietu onkologicznego kolejka oczekujących na wizytę u specjalisty skróciła się o około trzy dni, tymczasem dla osób, które nie mają zielonej karty wydłużyła się nawet pięciokrotnie. Wynika to z przeciążenia systemu szybką diagnostyką. Karta ma siedem stron, więc samo jej wypełnienie wymaga dużo czasu. Problemem są także wciąż zbyt niskie wyceny procedur i badań onkologicznych i to także powinno się zmienić - zaznaczył profesor Pasiarski.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Rozmowa Dnia ŚCO pakiet onkologiczny onkologia