Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Trochę Krakowa w Szańcu

Krakowskie szopki ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa podziwiać można od dziś w Wiejskim Domu Kultury w Szańcu koło Buska-Zdroju. Wystawie towarzyszą fotografie Krakowa, filmy z jubileuszowego konkursu szopek krakowskich, a także wywiady i pokazy tworzenia stajenek.

Autor: Kamil Włosowicz

05.02.2017 19:06

image 05.02.2017 Szaniec. Krakowskie szopki ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Wiejskim Domu Kultury. Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Jak informuje Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - szopki, to związane ze świętami Bożego Narodzenia dzieła sztuki rękodzielniczej, przedstawiające miniatury zabytkowych budowli Krakowa oraz postacie związane z Betlejem. - "Szopki krakowskie to dzieła sztuki. Nie są to dekoracje religijne jak na przykład szopka bożonarodzeniowa, którą możemy spotkać w kościołach.

Oczywiście budowa szopek wywodzi się z tradycji kościelnej i to, co najważniejsze w szopce, to element dzieciątka Jezus, ale wokół sacrum narosła również sfera profanum -  tłumaczy. Jak dodaje - najważniejszym elementem szopek jest prezentacja zabytków stolicy Małopolski. - Szopki prezentują zabytki Krakowa, jego historię, również tę współczesną, a także symbolikę miasta oraz ludzi i legendy z nim związane. Szopka to dzieło sztuki, które pokazuje Kraków - mówi Małgorzata Niechaj.

Artur Prędki, prezes stowarzyszenia Miłośników Szańca informuje, że wystawa szopek krakowskich odbywa się w tamtejszym Wiejskim Domu Kultury po raz drugi. Jak zaznacza, w ubiegłym roku cieszyła się ona dużym zainteresowaniem odwiedzających.   Można powiedzieć, że jest to niecodzienna wystawa, ponieważ w naszym regionie nie ma podobnej ekspozycji. W ubiegłym roku prawie 1000 osób zostawiło swój wpis w naszej pamiątkowej księdze, to bardzo dużo jak na naszą małą miejscowość z czego jesteśmy dumni. Naprawdę warto odwiedzić tę wystawę i nie trzeba jechać do Krakowa, wystarczy przyjechać do Szańca - podkreśla Artur Prędki.

Historia krakowskich szopek sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Od 1937 roku corocznie, w pierwszy czwartek grudnia, odbywa się prezentacja szopek na stopniach pomnika Mickiewicza na krakowskim Rynku i konkurs na najpiękniejszą szopkę. W tym roku odbędzie się jubileuszowa 75. edycja konkursu. W budowaniu szopek od lat specjalizują się całe rody współczesnych cieśli.

Prawie 50 krakowskich szopek podziwiać będzie można w Wiejskim Domu Kultury w Szańcu do 31 marca.

Galeria zdjęć Szaniec. Krakowskie szopki (05.02.2017) [Zdjęcia: 10]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Twórczość ludowa