Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W muzeum wspominali wybitnego pisarza

Wykład poświęcony życiu i twórczości Gustawa Herlinga- Grudzińskiego odbył się dziś w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Jak podkreśla Jolanta Witkowska, miłośniczka literatury pisarza - jego publikacje nie straciły na aktualności.

Autor: Daniel Lenart

05.02.2017 16:48

image 05.02.2017 Kielce. Wykład o Gustawie Herlingu-Grudzińskim w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Niedziela w muzeum. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- "Inny świat", to mam jeszcze z 1985, wydany przez Instytut Paryski. Kiedyś tę książkę przemycało się przez granicę. Czytałam i „Dziennik pisany nocą” i „Wieżę”. Wśród moich znajomych Herling- Grudziński był to pisarz popularny - mówi Jolanta Witkowska.

Jak mówi prowadzący wykład Tomasz Majta - Gustaw Herling-Grudziński jest szczególnie ważny dla mieszkańców Kielc. - Nasze muzeum w każdą niedzielę organizuje wykłady poświęcone różnym zagadnieniom. W Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego prowadzimy wykłady poświęcone literaturze. Dlaczego Herling-Grudziński? Ano dlatego, że był jednym z wychowanków naszej szkoły - tłumaczy Tomasz Majta.

Gustaw Herling- Grudziński ukończył Państwowe Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Kielcach, czyli obecne I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Był jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej literatury współczesnej. Największe uznanie przyniosła mu powieść „Inny świat” wydana w 1951 roku. To jedno z pierwszych dzieł dotyczących przeżyć w obozie koncentracyjnym. Pisarz był krytykiem władzy komunistycznej, dlatego przed 1989 rokiem jego twórczość była w Polsce mało znana.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego literatura