Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

MSZ wsparło sandomierskie muzeum

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu powiększyło swoją kolekcję zbiorów o 15 różnych obiektów. Wszystkie zostały przekazane nieodpłatnie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dzieła sztuki pochodzą z placówek dyplomatycznych. Są to głównie obrazy z początku XX wieku, w tym Jerzego Potrzebowskiego, artysty urodzonego w Sandomierzu.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

05.02.2017 09:06

image Fot. / Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Jak powiedziała Bożena Wódz, kustosz Muzeum Okręgowego, dla sandomierskiej placówki obrazy Potrzebowskiego mają szczególne znaczenie, ponieważ tworzona jest kolekcja obrazów tego twórcy. W ubiegłym roku dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury udało się kupić 3 obrazy, a teraz doszły dwa kolejne. Jeden z nich nosi tytuł „Powrót z frontu” a drugi „Walka kogutów”.

Oprócz obrazów Jerzego Potrzebowskiego Muzeum Okręgowe otrzymało także akwarelę nieznanego autora z lat 60-tych XX wieku, przedstawiającą Bramę Opatowską. Jest także obraz olejny Leszka Piaseckiego nazywanego „Kossakiem z Wiednia”, dwie prace Zdzisława Kwaśnika, jednego z najwybitniejszych akwarelistów okresu międzywojennego. Kolekcja sandomierskiego muzeum wzbogaciła się także o obrazy prof. Stanisława Puchalika oraz o akwarelę z kwiatami Anny Symonowicz. Wśród podarowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych obiektów jest także współczesne szkło artystyczne Ingeborgi Glądały, Artura Osowicza i Mirosława Stankiewicza, a ponadto XX wieczny drewniany parawan.

Dyrektor Muzeum Okręgowego Dominik Abłamowicz stwierdził, że prezenty od ministerstwa to bardzo ważny gest dla jego placówki, ponieważ stale brakuje pieniędzy na zakupy do zbiorów muzealnych, dlatego tak ważne jest ich wzbogacanie poprzez darowizny. Wszystkie obiekty są teraz poddane naukowemu opracowaniu. Na ekspozycję w sandomierskim zamku trafią w połowie roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sandomierz muzeum okręgowe RK Sandomierz