Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Fotografia ojczysta w Busku

„Cudne manowce” polskiego pejzażu, czyli utrwalone w fotografii artystycznej piękno różnych zakątków Polski można podziwiać na wystawie „Fotografia Ojczysta - wiek XXI” w buskim Centrum Kultury.

Autor: Kamil Włosowicz

04.02.2017 14:34

image Wystawa Fotografia Ojczysta Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Inicjatorem wystawy jest śląskie stowarzyszenie „Przeciw Nicości”, którego członkowie razem z artystami fotografikami z całej Polski starają się dostrzegać ciekawy temat tuż za polską, wiejską miedzą.

Jak tłumaczy Mieczysław Wielomski, prezes stowarzyszenia, idea „fotografii ojczystej” narodziła się niemal sto lat temu z inicjatywy ojca fotografii polskiej Jana Bułhaka, dla którego fotografowanie ojczystego kraju tuż po odzyskaniu niepodległości stało się wyrazem miłości i przywiązania do ojczyzny.

 

Mieczysław Wielomski dodaje, że współczesna fotografia cyfrowa daje duże możliwości artystycznego wyrazu.

- Zdjęcia bez obróbki cyfrowej nie są ciekawe, brakuje na nich kolorów i nie ma odpowiedniego nastroju. Dopiero przejście przez komputer powoduje to, że fotograf, czego uczymy na naszych plenerach, potrafi wydobyć ze zdjęcia to, co naprawdę widział oczami duszy - uważa Mieczysław Wielomski.

Wystawa zrobiła duże wrażenie na pierwszych widzach. Jak podkreśla Monika Wojnowska jej uwagę zwróciła przede wszystkim urzekająca kolorystyka fotografii. Ciekawa wystawa i cieszę się, że mogłam ją zobaczyć. Polska jest piękna i jeśli nie mogę zobaczyć wszystkich miejsc na żywo, to za pośrednictwem takich wystaw mogę zobaczyć te piękne polskie zakątki na zdjęciach. Zawsze powtarzam swoim dzieciom, by najpierw zobaczyły co jest wokół nich, a dopiero później sięgały dalej -  zaznacza Monika Wojnowska.

Wystawę będzie można oglądać w buskim Centrum Kultury do 15 marca.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wystawa Fotografia Ojczysta RK Kazimierza Wielka