Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W ŚCO lekarze badali i doradzali za darmo

Kilkadziesiąt osób zgłosiło się na bezpłatne badania oraz konsultacje u lekarzy onkologów i terapeutów w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. W ramach programu profilaktyki i z badań cytologicznych mogły skorzystać kobiety między 25. a 59. rokiem życia, które nie miały wykonywanej cytologii w ciągu ostatnich 2 lat. Z kolei panie między 50. a 69. rokiem życia, mogły zgłosić się na bezpłatną mammografię.

Autor: Wiktor Dziarmaga

04.02.2017 14:26

image 2017-02-04 ŚCO, dni otwarte Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce
Komentarze

Jak powiedział Maciej Maciejewski, pełnomocnik dyrektora ŚCO do spraw organizacji, świadomość profilaktyki z roku na rok rośnie a widać to chociażby po ilości porad. W zeszłym roku udzielono ich ponad 240 tysięcy.

- 10 lat temu na mammografie profilaktyczną zgłosiło się do nas około 6 tysięcy pań, a w ubiegłym roku było to ponad 30 tys. Różnica jest znacząca i to bardzo dobrze, ponieważ jeśli u osób, które badane są np. mammograficznie coś zostanie wykryte we wczesnym stadium, to można szybko rozpocząć leczenie - mówi Maciej Maciejewski.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wykłady poświęcone miedzy innymi temu jak czytać etykiety i mądrze wybierać żywność. Maciej Maciejowski przyznaje, że wybieranie zdrowej żywności jest niezwykle istotną metodą profilaktyki.

-  Powinniśmy wybierać żywność stosunkowo mało przetworzoną. Tą, w której nie ma wielu konserwantów, ponieważ sami jeszcze do końca nie wiemy jak one wszystkie działają - stwierdził Maciej Maciejewski.

W kolejce na badanie czekała miedzy innymi pani Małgorzata Wajda. Jak powiedziała była pacjentką onkologii jednak ostatnio nie robiła badań, a ma świadomość jak ważne jest okresowe sprawdzenie stanu zdrowia.

- Czasami termin wizyty jest wyznaczony za kilka miesięcy, a dziś można to było zrobić od razu. Mimo to spodziewałam się mniejszych kolejek, ale i tak należy się cieszyć że takie akcje są prowadzone.

Z kolei Ola Kusa, która przyjechała do Kielc z Włoszczowy, chciała skorzystać z lekcji udzielania pierwszej pomocy. Jak mówiła mimo, że ma skończony kurs pierwszej pomocy to chciała odświeżyć swoją wiedzę i poćwiczyć umiejętności udzielania pierwszej pomocy pod okiem specjalistów.

W ramach dnia otwartego w ŚCO chętni mogli także  zmierzyć ciśnienie krwi, wskaźnik masy ciała BMI, a także tkanki tłuszczowej. Ponadto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, otrzymać dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta lub informacje na temat rządowego programu „Leki 75+”. Dzień Otwarty w Świętokrzyskim Centrum Onkologii odbył się w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO badania wzroku onkologia