Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rocznica przekazania zbiorów jędrzejowskiego muzeum

55 lat temu rodzina Przypkowskich w Jędrzejowie przekazała swoje zbiory muzealne na rzecz państwa. Jak wspomina Piotr Maciej Przypkowski, dyrektor Muzeum im. Przypkowskich, decyzję o przekazaniu zbiorów rodzice wraz z babcią podjęli 3 lutego 1962 roku. Wynikała z tego, że rodzina nie była już w stanie utrzymać prywatnego muzeum, które działało od 1946 roku.

Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda

03.02.2017 20:51

image 23.03.2016 Jędrzejów. Muzeum im. Przypkowskich. Gabinet lekarski. Podczas I wojny światowej kwaterował tu Józef Piłsudski. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pomimo, że ówczesne władze żądały, aby zbiory muzealne przekazane zostały na rzecz PRL– u, rodzice wraz z babcią obecnego dyrektora konsekwentnie utrzymywali, że będą przekazane, ale na rzecz państwa, co zostało zapisane w akcie notarialnym.

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie powstało w oparciu o prywatną kolekcję lekarza Feliksa Przypkowskiego. Od 1895 roku gromadził on zabytkowe zegary słoneczne, a także literaturę i inne materiały poświęcone gnomonice. Następnie kolekcja znacząco została rozbudowana przez jego syna Tadeusza Przypkowskiego. Stała wystawa kolekcji Feliksa Przypkowskiego została udostępniona publicznie w 1909 roku w Jędrzejowie i od tego czasu była ciągle rozbudowywana i eksponowana w różnych budynkach Jędrzejowa. Muzeum mieści się w dwóch zabytkowych domach: byłej aptece z początku XVIII wieku i siedzibie Przypkowskich z 1906 roku.

Muzeum posiada szereg różnych działów. Główny obejmuje zegary słoneczne i inne typy zegarów od XVI do XX wieku. Do najciekawszych eksponatów zalicza się: zegar słoneczny z armatką strzelającą w południe wykonany w Paryżu dla króla Stanisława Leszczyńskiego, zegar słoneczny z XVI wieku wykonany przez Erazma Habermela, XVII– wieczną klepsydrę wodną wykonaną z majoliki.

Uzupełnieniem tych zbiorów jest kolekcja przyrządów astronomicznych i ksiąg poświęconych astronomii i gnomonice. Ponadto dla zwiedzających udostępniany jest również dział gastronomii, książki kucharskie i zbiory zabytkowych menu.

Galeria zdjęć Muzeum im. Przypkowskich (24 marca 2016) [Zdjęcia: 101]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Jędrzejów RK Jędrzejów