Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

NIK krytycznie o Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, który miał ograniczyć występowanie zagrożeń dla zdrowia psychicznego oraz polepszyć jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskich, nie przyniósł spodziewanych rezultatów. Krytyczny raport w tej sprawie przygotowała NIK.

Autor: Iwona Murawska

02.02.2017 14:48

image Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii przy ul. Kusocińskiego Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce
Komentarze

Ponadto w województwie świętokrzyskim, podobnie jak w całym kraju, wzrasta liczba osób które nadużywają alkoholu i substancji psychoaktywnych.

Jak informuje dr Andrzej Fitas, konsultant wojewódzki ds. psychiatrii, tylko od alkoholu w Polsce uzależnionych jest 4 mln osób, a kolejne 4 mln go nadużywa.

- Nie mamy problemów z typowymi chorobami psychicznymi. Gorzej jest z osobami uzależnionymi. Te uzależnienia prowadzą do różnych zaburzeń psychicznych - tłumaczy dr Fitas.

Przybywa też osób chcących i popełniających samobójstwo. W Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy 80% pacjentów, to osoby po próbie samobójczej.

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, w 2011 roku w Polsce popełniono ponad 3800 samobójstw, podczas gdy w 2014 roku takich przypadków było już ponad 6160.

Problemy psychiczne diagnozowane są u coraz młodszych pacjentów. Grzegorz Ślęzak, zastępca dyrektora Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kielcach przyznaje, że w jego placówce specjaliści wydają rocznie od 250 do 300 orzeczeń o niepełnosprawności psychicznej u dzieci. Jak dodaje, co prawda liczba ta jest stała, jednak z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci.

- Wydajemy coraz więcej orzeczeń o niepełnosprawności dla dzieci w wieku przedszkolnym. Coraz częściej u dzieci stwierdzamy autyzm oraz afazję, czyli coraz więcej dzieci ma problemy z komunikacją i z mową - stwierdził Grzegorz Ślęzak.

Ustalenia kontroli inspektorów NIK wskazują również, że nie powstawały kluczowe projekty Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, czyli Centra Zdrowia Psychicznego. Za ich tworzenie miały być odpowiedzialne samorządy, jednak nie otrzymały niezbędnego wsparcia, a Ministerstwo Zdrowia nie ustaliło zasad tworzenia i finansowania modelu środowiskowej opieki psychiatrycznej.

Na temat zdrowia psychicznego Polaków rozmawiać będziemy w „Punktach Widzenia”. Początek audycji o godzinie 16.30.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Punkty Widzenia NIK Miejski Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach konsultant wojewódzki ds. psychiatrii Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy zdrowie ogólne