Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ponad pół miliona złotych na projekt "Kubusia"

Pracownia Architektoniczna Cezary Furmanek z Łodzi opracuje dokumentację budowlano - wykonawczą nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Jej koszt to 563 tysiące złotych. Umowa zostanie podpisana 9 lutego. Zakończenie prac projektowych planowane jest na koniec pierwszego półrocza 2018 roku. Ich przygotowanie podzielono na etapy - poinformował Bernard Oziębły dyrektor wydziału inwestycji w kieleckim ratuszu.

Autor: Robert Szumielewicz

31.01.2017 14:49

image 20.07.2016 Kielce. Budynki przy ulicy Zamkowej do których ma się przenieść Teatr Kubuś. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W pierwszym wykonawca ma przygotować dwie koncepcje, które zostaną ocenione wspólnie z dyrekcją „Kubusia”. Jeśli żadna z nich po wniesieniu ewentualnych uwag nie zostanie zatwierdzona, pracownia otrzyma wytyczne do wykonania trzeciej. Kolejnym etapem jest projekt budowlano - wykonawczy. Po jego zatwierdzeniu wykonawca sporządzi jeszcze specyfikacje techniczne i kosztorysy.

Jak informowaliśmy, pod koniec listopada, do kieleckiego ratusza wpłynęło 9 ofert. Ceny wahały się od 350 tysięcy do miliona złotych.

Poprzednia umowa z firmą WXCA, która rok temu wygrała konkurs, została zerwana. Zdaniem urzędników, powodem było niewywiązywanie się pracowni z terminów, które wyznaczało miasto.

Zdaniem Wojciecha Gwizdaka, prezesa świętokrzyskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich przetarg nie jest najlepszą metodą wyłaniania rozwiązań architektonicznych. Zdecydowanie lepszą jest konkurs. Wówczas biura, czy architekci pokazują swoją koncepcję i wtedy zamawiający ma możliwość wybierania rozwiązań funkcjonalnych, a nie kierowania się ceną. Wojciech Gwizdak twierdzi, że lepiej byłoby ogłosić drugi konkurs, ponieważ trwające już kilka miesięcy procedury przetargowe zajęły mniej więcej tyle czasu, ile zajęłyby procedury konkursowe, a miasto tak naprawdę po wyłonieniu zwycięzcy przetargu do końca nie wie, jaki produkt otrzyma.

Budowa nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora Kubuś ma kosztować prawie 20 milionów złotych, z czego 13 milionów złotych, to dofinansowanie unijne.

Bernard Oziębły nie widzi zagrożenia, że przedłużająca się procedura przetargowa może opóźnić realizację inwestycji i spowodować utratę unijnego dofinansowania. Jego zdaniem, na prace projektowe potrzeba będzie około 1,5 roku i tyle samo na realizację inwestycji. Powinna się ona zakończyć w 2020 roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” RK Kielce Teatr