Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Finansowe problemy „Ciuchci Expres Ponidzie”

Członkowie Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej zamierzają wystosować list otwarty do udziałowców spółki, parlamentarzystów i mediów w sprawie pilnego podjęcia decyzji dotyczącej przyszłości kolejki.

Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda

31.01.2017 13:55

image 22.08.2016. Ciuchcia Express Ponidzie odnawiana na 100-lecie Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Pismo ma ich nakłonić do podjęcia zdecydowanych działań, aby rozwiązać problem jej deficytowej działalności. Prezes stowarzyszenia Antoni Kwaśniewski uważa, że udziałowcy powinni przekazywać więcej pieniędzy na jej funkcjonowanie.

W ubiegłym roku pojawiła się propozycja przejęcia kolejki przez gminę Jędrzejów. Burmistrz Marcin Piszczek nie wyklucza takiego rozwiązania sugerując, że powoła nową instytucję zarządzającą przedsięwzięciem w postaci muzeum kolejki. Dodaje jednak, że będzie się to wiązało ze skróceniem jej trasy do miejscowości Wygoda w gminie Imielno.

Skróceniu trasy jest przeciwny Edward Choroszyński, prezes spółki Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej Ciuchcia Expres Ponidzie. Jak mówi obecnie ma ona 30 kilometrów i łączy Jędrzejów z Pińczowem.   Obawia się, że ograniczenie zasięgu będzie krokiem w kierunku całkowitej likwidacji przedsięwzięcia.

Spółka Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa „Ciuchcia Expres Ponidzie” powstała w 2002 roku. Udziałowcami są: gmina Jędrzejów, Pińczów, Imielno i Kije, powiaty jędrzejowski i pińczowski oraz samorząd województwa.

Kolejka przynosi co roku straty w wysokości 210 tysięcy złotych. W ubiegłym roku skorzystało z niej  ponad 18 tysięcy turystów.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Jędrzejów Ciuchcia Expres Ponidzie kolejka wąskotorowa Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa RK Jędrzejów