Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowoczesny aparat RTG w kieleckim szpitalu

Nowoczesny aparat rentgenowski trafił do Szpitala Kieleckiego. Dzięki sprzętowi możliwe jest jednoczesne prześwietlenie, nie tylko pojedynczych stawów, kości, stopy, czy ręki, ale wykonanie zdjęcia np. całego kręgosłupa i całych kończyn. Jak informuje dr Arkadiusz Granek, ortopeda z lecznicy przy ulicy Kościuszki, to pierwszy tak nowoczesny aparat RTG w województwie. Dotychczas pacjenci, którzy musieli wykonać prześwietlenie stawów, kości, czy stopy na stojąco musieli jeździć np. do szpitala w Piekarach Śląskich lub do kliniki w Żorach.

Autor: Iwona Murawska

26.01.2017 12:22

image Szpital Kielecki Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce
Komentarze

- Zdjęcia wykonuje się w pozycji stojącej, ponieważ wtedy bardzo precyzyjnie widać każdą zmianę w stawie. Jeżeli pacjent leży, wówczas np. w kolanie rozchodzą się szpary stawowe i na zdjęciu RTG nie wyszłaby zmiana zwyrodnieniowa – wyjaśnia dr Arkadiusz Granek.

Aparat potrafi złożyć wiele zdjęć rentgenowskich i pokazać kończynę, od biodra do stawu skokowego. To z kolei umożliwia lekarzowi wyznaczyć oś kończyny. Dzięki temu, można wykonać mało inwazyjny zabieg wszczepienia tytanowych implantów, prostujących kończynę i niwelujących dolegliwości bólowe. Niekiedy udaje się zatrzymać postęp choroby zwyrodnieniowej, a tym samym uniknąć konieczności wszczepienia endoprotezy- wyjaśnia dr Arkadiusz Granek.

W nowoczesnym aparacie, proces wykonywania prześwietlenia, jego wywoływania i odczytu skraca się do 45 sekund, a nie kilkanaście minut, jak dotychczas.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Szpital Kielecki Warto wiedzieć