Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kolejny szpital będzie współpracował z Bankiem Komórek Macierzystych

Wkrótce kobiety decydujące się na poród w Szpitalu Kieleckim będą mogły oddać krew pępowinową, która następnie trafi do Banku Komórek Macierzystych w Podzamczu Chęcińskim. Krew będzie pobierana i przechowywana bezpłatnie.

Autor: Ewa Golińska

24.01.2017 10:00

image Michał Piast, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Jak poinformował Michał Piast, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, funkcjonujący w placówce Biobank jest przygotowany do pobierania próbek, ma laboratorium i komorę laminarną. Trzeba jeszcze podpisać umowę z kieleckim szpitalem przy ulicy Kościuszki.

- Kobiety, chcące oddać swoją krew pępowinową robią to dobrowolnie. Muszą jednak spełnić pewne warunki, ze względu na wymagania Poltransplantu - dodał Michał Piast.

Biobank będzie w stanie opracować do sześciu próbek dziennie. Z krwi pępowinowej pozyskiwane są komórki macierzyste, które wykorzystuje się do leczenia kilkudziesięciu chorób, stosując tak zwaną terapię celowaną dla konkretnego pacjenta. Komórki pomagają w leczeniu m.in. schorzeń onkologicznych, genetycznych, jak również cukrzycy i stwardnienia rozsianego.

- Proces pozyskiwania i następnie wykorzystania komórek jest długotrwały, ponieważ ich preparat, zanim trafi do Poltransplantu musi być poddany kilkumiesięcznej kwarantannie oraz badaniom na obecność między innymi wirusów. Jest także wiele czynników, które dyskwalifikują próbkę. To między innymi przyjmowanie przez kobietę w ciąży niektórych leków - wyjaśnia Michał Piast.

Obecnie w Biobanku w Podzamczu Chęcińskim przechowywanych jest już prawie 700 próbek krwi. Natomiast magazyny mogą pomieścić ich nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Stosowną umowę ze Szpitalem Kieleckim Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim podpisze jeszcze w tym tygodniu.

Dotychczas krew pępowinową mogły oddawać kobiety rodzące w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Posłuchaj "Rozmowy Dnia":

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Rozmowa Dnia Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka Wojewódzki Szpital Zespolony Szpital Kielecki Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne biobank Michał Piast RK Kielce Warto wiedzieć