Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ginekologia w Pińczowie do likwidacji!

Rada Powiatu w Pińczowie przegłosowała uchwałę w sprawie likwidacji oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego w pińczowskiej lecznicy. Obradom towarzyszyła burzliwa dyskusja. Radni przeciwni likwidacji oddziału sugerowali, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść po odbyciu konsultacji społecznych. Tymczasem jak mówił starosta powiatu, Zbigniew Kierkowski - na takie rozmowy nie ma już czasu.

Autor: Kamil Włosowicz

18.01.2017 12:02

image 27.6.2016 Pińczów. Szpital Powiatowy w Pińczowie. Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Jak dodał, trudna decyzja była konieczna, by szpital mógł dalej się rozwijać i nie przynosił dużych strat. Starosta podkreśla, że kobiety będą mogły rodzić w oddalonym o 14 km szpitalu w Busku-Zdroju i w trzech szpitalach w stolicy województwa.

O słuszności decyzji podjętej przez radnych przekonany jest dyrektor lecznicy Bartosz Stemplewski, który o problemach finansowych oddziału położniczego-ginekologicznego mówił od dwóch lat. Przypomniał, że w ubiegłym roku na oddziale odebrano 190 porodów, co nie pozwala na jego samodzielne utrzymanie się.

Krytycznie do decyzji radnych powiatu odniósł się z kolei burmistrz Włodzimierz Badurak, który wyraził chęć przejęcia placówki za symboliczną złotówkę, uważa, że samorządy powinny robić wszystko by w pełnym zakresie świadczyć opiekę zdrowotną.

Przeciwny likwidacji oddziału był również radny Jerzy Kułaga, według którego decyzja o likwidacji oddziału może stać się przyczynkiem do likwidacji kolejnych jednostek podległych powiatowi, a w ostateczności, według radnego, może dojść do likwidacji samego powiatu.  

Starostwo planuje, by w miejscu porodówki powstał oddział neurologiczny i filia onkologii. O tym, czy uchwała będzie mogła nabrać mocy prawnej zadecyduje teraz wojewoda świętokrzyski, która w ubiegłym roku uchyliła decyzję samorządu o likwidacji oddziału.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

szpital Pińczów RK Kazimierza Wielka Warto wiedzieć