Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy już w rękach Muzeum Narodowego

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy - nowy oddział Muzeum Narodowego w Kielcach jest reorganizowane. W związku z tym placówka od początku roku jest nieczynna. Jak informuje Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego - trwają prace administracyjne, związane z przejęciem placówki. - Do połowy miesiąca chcieliśmy uporządkować pewne sprawy związane z fizycznym przejęciem tych obiektów, natomiast w przyszłym tygodniu ponownie otworzymy muzeum, które do czasu podjęcia zaplanowanych prac inwestycyjnych, będzie pracowało na dotychczasowych zasadach - tłumaczy.

Autor: Kamil Włosowicz

12.01.2017 06:42

image 17.3.2016 Wiślica. Płyta wiślicka zwana także płytą orantów Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Robert Kotowski dodaje, że duża część wiślickich zabytków trafi po inwentaryzacji do Kielc. Część z nich pozostanie w stolicy regionu nawet przez trzy lata, ponieważ tyle mogą potrwać przewidziane w planie rozbudowy wiślickiego muzeum prace. - Do końca pierwszego kwartału będziemy chcieli złożyć wniosek w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Liczę, że uda nam się pozyskać pieniądze, które umożliwią nam realizację koncepcji rozbudowy muzeum w Wiślicy - mówi.

Robert Kotowski dodaje, że zabytki z Wiślicy trafią na specjalną ekspozycję archeologiczną do kieleckiej Kamienicy pod Trzema Herbami. - Chcemy pokazać zabytki wiślickie mieszkańcom Kielc, by zachęcić wszystkich do odwiedzania w późniejszym czasie naszego oddziału w Wiślicy - mówi dyrektor.

Trwają również rozmowy z samorządem Wiślicy w sprawie wydzierżawienia dla muzeum na czas prac związanych z jego rozbudową pomieszczeń, które pełniłyby rolę tymczasowej siedziby placówki. Jak informuje wójt Wiślicy, Stanisław Krzak, rozmowy dotyczą również kupna przez muzeum działek znajdujących się w pobliżu pawilonu archeologicznego, który razem z otoczeniem ma zostać przebudowany. - Zgodnie z koncepcją przedstawioną przez prof. Andrzeja Kadłuczkę z Politechniki Krakowskiej, w której uwzględniono niezbędne zmiany w otoczeniu pawilonu, rozpoczęliśmy rozmowy z właścicielami działek po to, żeby znaleźć miejsce pod budowę przyszłego nowego obiektu - wyjaśnia. Wójt dodaje, że właściciele jednej z działek wyrazili już chęć jej sprzedaży dla muzeum.

Koncepcja przygotowana przez prof. Andrzeja Kadłuczka zakłada wzniesienie budynku muzeum przy Rynku Solnym. Obiekt w dużej części ma być przeszklony, podobnie jak pawilon i połączony podziemnym przejściem z podziemiami kolegiaty.

Koszt rozbudowy muzeum szacowany jest na ponad 20 milionów złotych.

K. Włosowicz

Galeria zdjęć Zabytki Muzeum Regionalnego w Wiślicy [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wiślica