Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Dawcy szpiku poszukiwani

"Dzień dawcy szpiku dla Agnieszki i innych” - akcja pod takim hasłem odbywać się będzie w Starachowicach, Skarżysku i Wąchocku. Zaplanowano m.in rejestrację potencjalnych dawców szpiku.

Autor: Tomasz Piwko

17.12.2016 10:40

image 13.12.2014 Kielce. Trwa dwudniowa akcja pod nazwą „Dzień Dawcy Szpiku - Pomóż Misi i innym”. Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce
Komentarze

Akcja jest dedykowana chorej na białaczkę szpikową 30-letniej Agnieszce Budnik. Rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu w Wielkiej Wsi. Wtedy zarejestrowało się ponad 70 osób. Jak powiedziała Sylwia Zakrzewska z Fundacji DKMS, akcja prowadzona jest dla Agnieszki przebywającej w szpitalu, ale rejestrujący się potencjalni dawcy mogą też pomóc innym chorym.

Podkreśliła, że dawców brakuje. W bazie danych w Polsce zarejestrowanych jest 1,2 miliona osób. Tymczasem co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę a jedynym ratunkiem jest przeszczep od dawcy nie spokrewnionego.

Dziś akcja będzie kontynuowana w Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach. Jutro odbędzie się w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku.