Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Łopuszno i Radoszyce zyskają nową drogę

Wójtowie Łopuszna i Radoszyc przekazali marszałkowi województwa dokumentację koncepcji przebudowy drogi wojewódzkiej nr 728. Za jej przygotowanie samorządy obu gmin zapłaciły 560 tys. zł. Teraz liczą na realizację inwestycji, której wartość oszacowano na ponad 144 mln zł.

Autor: Robert Felczak

14.12.2016 16:14

image Układanie asfaltu Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Michał Pękala, wójt Radoszyc mówi, że mieszkańcy bardzo oczekują modernizacji drogi, przede wszystkim ze względu na swoje bezpieczeństwo. – Brak chodników i ścieżki rowerowej stwarza bardzo duże zagrożenie w ruchu drogowym – podkreśla Michał Pękala. Wójt dodaje, że w jego gminie, koncepcja zakłada ułożenie nowej nawierzchni, budowę chodników, ścieżki rowerowej, ronda u zbiegu trasy nr 728 z drogą powiatową Radoszyce – Smyków, parkingu koło cmentarza oraz instalację LED-owego oświetlenia ulicznego. – Mamy już dotyczącą rozbudowy drogi decyzję środowiskową, w której nie ma zapisu o konieczności instalowania ekranów akustycznych – podkreśla Michał Pękala.

Pierwszy etap prac obejmie modernizację drogi od Radoszyc do Rynku w Łopusznie. W drugim etapie planowana jest natomiast budowa obwodnicy Łopuszna. To zadanie jest jednak na liście rezerwowej inwestycji planowanych do 2023 roku. Wiesław Gałka, zastępca wójta gminy Łopuszno, ma jednak nadzieję, że inwestycję uda się zrealizować, bo jak podkreśla jest ona bardzo ważna dla mieszkańców. – Koncepcja modernizacji drogi nr 728 zakłada, że Łopuszno będzie miało kompletną obwodnicę. Nowa droga ma powstać po stronie północnej od Wielebnowa do ronda przed Czałczynem – wylicza Wiesław Gałka.

Jak informowaliśmy, przetarg na wykonanie projektu modernizacji drogi od Łopuszna przez Radoszyce do skrzyżowania z drogą krajową nr 74 koło Sielpi zostanie ogłoszony przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich na początku przyszłego roku. Prawdopodobnie w styczniu lub w lutym. Prace rozpoczną się najwcześniej wiosną 2018 roku i potrwają od 18 do 20 miesięcy.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Łopuszno Radoszyce