Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Kazimierzy śpiewali pieśni Jacka Kaczmarskiego

Młodzi soliści i recytatorzy zaprezentowali swoje umiejętności na XIII Przeglądzie Twórczości Jacka Kaczmarskiego, zorganizowanym przez ośrodek kultury i NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej.

Autor: Kamil Włosowicz

10.12.2016 17:47

image 10.12.2016. Przegląd Twórczości Jacka Kaczmarskiego Fot. Kamil Król / Radio Kielce

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatów: kazimierskiego, buskiego i pińczowskiego.

Organizatorzy informują, że ideą spotkania jest propagowanie twórczości barda Solidarności i upamiętnianie rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Ireneusz Górski, jeden z pomysłodawców przeglądu, uważa, że to również lekcja historii dla młodzieży. - Myślę, że młodzież oprócz tego, że poznaje teksty i muzykę Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Łapińskiego i Przemysława Gintrowskiego, uczy się przez te teksty całej historii.

Robert Basiak, członek jury uważa, że pieśni Jacka Kaczmarskiego są trudnym repertuarem dla młodych wokalistów, ale, jak podkreśla, zaprezentowali oni dobry poziom. Dodaje, że występy uczestników były oceniane pod względem doboru repertuaru i jego interpretacji, a także intonacji, możliwości głosowych i aranżacji.

Natalia Sikora z II klasy kazimierskiego Liceum Ogólnokształcącego wzięła udział w konkursie po raz pierwszy i jak tłumaczy, jest zadowolona ze swojego występu. – Myślę, że dobrze mi poszło. Zaprezentowałam piosenkę "Antylitania na czasy przejściowe" tria Kaczmarski, Gintrowski i Łapiński. To trudny materiał, a każdy powinien osobiście zinterpretować wybrany przez siebie utwór, tak by wyraz artystyczny był jak najlepszy. Przegląd Twórczości Jacka Kaczmarskiego odbywa się w Kazimierzy Wielkiej corocznie. Pierwszą edycję zorganizowano w 2004 roku, kilka miesięcy po śmierci solidarnościowego barda.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Jacek Kaczmarski