Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kazimierza ma potencjał, aby zostać kurortem

Kazimierza Wielka chce zostać uzdrowiskiem. Jak powiedział starosta Jan Nowak - to z jednej strony poszukiwanie alternatywy dla dotychczasowej działalności mieszkańców związanych głównie z rolnictwem oraz wykorzystanie olbrzymiego potencjału naturalnego.

Autor: Marek Orkisz

01.12.2016 11:57

image Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce
Komentarze

Prowadzone odwierty potwierdziły, że pod ziemią znajdują się olbrzymie pokłady wód leczniczych i termalnych. Można je wykorzystać budując uzdrowisko oraz ogrzewając ciepłą wodą obiekty użyteczności publicznej, szkoły, hale, szpital oraz urzędy.

Kazimierskie wody są składem chemicznym zbliżone do źródeł w Busku, ale ich złoża są dużo bogatsze. Gmina przygotowała już komplet dokumentów do Ministerstwa Zdrowia na podstawie których będzie się ubiegać o nadanie statutu uzdrowiska. To otworzy drogę do dalszych prac projektowych. Samorząd chce przeznaczyć pod obiekty uzdrowiskowe i parki około 100 ha. 

Przeszkodą w realizacji planów mogą być zlokalizowane tam stanowiska archeologiczne, ale zdaniem burmistrza Kazimierzy Adama Bodziocha - można tak przygotować plan zagospodarowania, by obiekty te znajdowały się na obszarze przewidzianym pod parki, czy zieleńce, co ułatwi prowadzenie późniejszych inwestycji.

Jak zauważyli samorządowcy uzyskanie wszystkich pozwoleń i certyfikatów to długi i złożony proces. W tym czasie będą prowadzić rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy wykorzystując złoża będą chcieli wybudować obiekty sanatoryjne.

W najbliższych dniach zostanie złożony w Ministerstwie Zdrowia tzw. operat uzdrowiskowy, czyli zbiór dokumentów zawierających m. in. wyniki badań powietrza i wody, a także podział terenu na strefy uzdrowiskowe. Są one niezbędne w staraniach gminy o uzyskanie statusu uzdrowiska.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kazimierza Wielka uzdrowisko RK Kazimierza Wielka
icon-comment

Skomentuj ten wpis