Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Trzy laboratoria Sanepidu do likwidacji

Trzy, z sześciu działających w województwie świętokrzyskim laboratoriów Sanepidu zostaną zlikwidowane w przyszłym roku. Takie zmiany zapowiedziała dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Kielcach Elżbieta Socha- Stolarska.

16.02.2012 14:06

   Jak mówi, decyzja ta była poparta dokładną analizą potrzeb w regionie. Wyjaśnia, że analizę tę przeprowadziła na prośbę głównego inspektora sanitarnego. Zdaniem Elżbiety Sochy - Stolarskiej, trzy laboratoria są w stanie efektywnie sprawować nadzór nad zdrowiem mieszkańców województwa świętokrzyskiego. 
    Do likwidacji przeznaczono laboratoria w Powiatowych Stacjach Sanitarno- Epidemiologicznych w Starachowicach, Włoszczowie i Sandomierzu.
    Temu pomysłowi stanowczo sprzeciwia się świętokrzyska „Solidarność”. Zdaniem Kazimierza Pasternaka, wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu Świętokrzyskiego związku, likwidacja laboratoriów, to nie tylko zwolnienia pracujących tam specjalistów, ale także zmniejszenie ilości wykonywanych badań. To wiąże się z kolei z narażeniem zdrowia ludzi na wszelkiego rodzaju epidemie.
    Po zmianach, zostałyby laboratoria w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Kielcach oraz w Skarżysku- Kamiennej i Busku- Zdroju.

Iwona Murawska