Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mało pobrań do przeszczepów w regionie. Lekarze bezsilni

W województwie świętokrzyskim, od początku 2016 roku dokonano tylko 9 pobrań organów do przeszczepu. 6 dawców zgłosił Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, 2- szpital powiatowy w Końskich, a jednego szpital w Skarżysku-Kamiennej. Pobrano od nich w sumie 21 narządów.

Autor: Marlena Płaska

24.11.2016 15:22

image Szpital sprzęt. Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce
Komentarze

Koordynator do spraw przeszczepów z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach- Igor Szydłowski przyznaje, że w tym roku, w lecznicy można było wytypować kilkunastu zmarłych dawców, ale rodziny, mimo stwierdzenia śmierci mózgu i decyzji o odłączeniu od respiratora, odmawiają pobrania narządów. Najczęściej nie argumentują swojej decyzji. Zdarza się, że ginie młody człowiek, którego organy mogłyby uratować życie komuś innemu, ale lekarze są bezsilni wobec sprzeciwu rodziny zmarłego.
 
W Polsce najwięcej pobrań do przeszczepów jest w województwie zachodniopomorskim, a najmniej w województwach we wschodniej części kraju. Na krajowej liście oczekujących na przeszczep jest ponad 1 500 osób. Koordynator transplantacyjny ze Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie Edyta Karpeta podkreśla, że warto pomyśleć, czy sami zgodzilibyśmy się na przeszczep i podpisać tzw. oświadczenie woli. Nie ma ono mocy prawnej, ale może pomóc w podjęciu decyzji przez rodzinę zmarłego.
 
W tym roku 40 osób z województwa świętokrzyskiego otrzymało narządy, które uratowały ich życie. 2 lata temu przeszczep uratował panią Agnieszkę Słomę, która teraz zachęca, by rozmawiać z rodziną o transplantologii.

Jej choroba była bardzo zaawansowana i jedyną szansą na normalne funkcjonowanie i życie był przeszczep nerki. Dokładnie pamięta, że nerkę od zmarłego dawcy, który złożył oświadczenie woli, dostała 28 lutego 2014 roku. Dzięki jego woli i zgodzie rodziny zmarłego dziś pani Agnieszka może cieszyć się życiem. Dodaje, że często myśli o dawcy, zastanawia się jaki był i czuje z nim szczególną więź, tak jakby był członkiem jej najbliższej rodziny.
 
Debatę na temat transplantologii zorganizował Wojewódzki Szpital Zespolony, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne i Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej. W spotkaniu wzięli udział lekarze, specjaliści z zakresu prawa i etyki, studenci i uczniowie.