Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pieniądze są, ale filia ŚCO nie powstanie?

Wbrew zapowiedziom, w Ostrowcu Św prawdopodobnie nie powstanie filia Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. W czerwcu, Rada Miasta przekazała na jej utworzenie 600 tys zł. Inicjatywę wsparli również radni Waśniowa, zapewniając w budżecie gminy 25 tys.

08.11.2016 21:56

image Szpital w Ostrowcu Św. Fot. Teresa Czajkowska / Radio Kielce

Władze powiatu, zarządzające miejscowym szpitalem uważają jednak, że nie ma podstaw prawnych do przyjęcia pieniędzy na ten cel. Jak tłumaczy starosta Zbigniew Duda, w uchwale podjętej przez radę miasta jest mowa o finansowaniu utworzenia oddziału dziennej chemioterapii ŚCO, a powiat ostrowiecki nie jest organem zarządzającym Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Ponadto, uchwała rady miasta zawiera nieścisłości, które mogą wpłynąć negatywnie na realizację przedsięwzięcia.
 
"Wystosowaliśmy pismo do wojewody, ona z kolei zwróciła się do Regionalnej Izby Obrachunkowej z pytaniem, czy jest to możliwe, abyśmy jako powiat wzięli te pieniądze. Decyzje co do dalszego postępowania zostaną podjęte po uzyskaniu stosownych wyjaśnień i dokumentów"- powiedział starosta.

Wiceprezydent Ostrowca- Marzena Dębniak uważa, że są możliwości prawne, aby powiat mógł przyjąć te pieniądze i utworzyć filię oddziału. Według niej, należy podjąć wszelkie starania, aby znaleźć rozwiązanie, przede wszystkim dla dobra pacjentów onkologicznych. "To nie powinna być przepychanka, jak te pieniądze powinny być wykorzystane. Można wspólnie szukać dobrych rozwiązań, na przykład zawrzeć porozumienie, dotyczące zakupu określonej aparatury" – dodaje.

Starostwo czeka teraz na opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. W Ostrowcu Św działa już poradnia onkologiczna, w której specjalista przyjmuje raz w tygodniu.