Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ważna nominacja dla "Świętokrzyskiego Sztetla"

Ośrodek Edukacyjno- Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku jest jednym z 7 nominowanych do nagrody Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Autor: Marlena Płaska

06.10.2016 19:51

image 19.04.2016 Chmielnik. Ośrodek Edukacyjno-Muzealny 'Świętokrzyski Sztetl'. Dawna synagoga. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nagroda jest od dwóch lat przyznawana osobom i instytucjom, które w swoich lokalnych społecznościach działają na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Nominowanych, spośród ok. 200 zgłoszeń, wybrała kapituła konkursu. Organizatorzy poinformowali, że z województwa świętokrzyskiego zgłoszenia wpłynęły także z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego i Staszowa.

        Nagroda POLIN 2016.
        NOMINACJA dla Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego "Świętokrzyski
Sztetl"
 

Jak mówi Grzegorz Tomczewski z biura prasowego Muzeum POLIN, jury doceniło „Świętokrzyski Sztetl” m.in. za wyjątkową historię tego ośrodka. Odbudowa XVIII-wiecznej synagogi, odrestaurowanie jej i przywrócenie pamięci tego miejsca poprzez stworzenie instytucji przypominającej o współistnieniu kultur polskiej i żydowskiej są niezwykłe. Dodatkowym atutem są ciekawe inicjatywy kulturalne i program „Świętokrzyskiego Sztetla”.

Tegorocznego laureata, którego kapituła konkursu wybierze spośród 7 nominowanych, poznamy 20 października. Otrzyma on statuetkę autorstwa Barbary Falender, nawiązującą do architektury Muzeum POLIN i hebrajskiej litery Taw oraz 10 tysięcy złotych od darczyńców warszawskiego Muzeum.

Galeria zdjęć Świętokrzyski Sztetl (19.04.2016) [Zdjęcia: 32]