Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ekologicznie w gminie Solec-Zdrój

Gmina Solec-Zdrój, za ponad 3 miliony złotych unowocześni oczyszczalnię ścieków. Dotację na inwestycję, samorząd dostał z unijnych pieniędzy dla regionu świętokrzyskiego. W dwóch oczyszczalniach- w Świniarach i Wełninie zamontowana zostanie instalacja do kompostowania, dzięki której trzykrotnie zmniejszy się masa osadu, powstającego w procesie oczyszczania ścieków.

27.09.2016 19:20

image Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków we Włoszczowie (6 listopada 2015 r.) Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Dzięki temu proces będzie bardziej ekologiczny, a w przyszłości mieszkańcy mają płacić mniej za odprowadzanie ścieków.

Gmina będzie też płaciła mniej za wywóz odpadu, który prawdopodobnie w formie granulatu będzie wykorzystywany jako nawóz rolniczy– informuje wójt Adam Pałys. Osad może służyć do nawożenia, ponieważ będzie czysty mikrobiologicznie, dzięki wysokiej temperaturze stosowanej w procesie kompostowania. W tym roku, gmina planuje prace projektowe, a w przyszłym realizację inwestycji. Dzięki temu, za ponad dwa lata odprowadzanie metra sześciennego ścieków może być dla mieszkańców o ok. 50 gr tańsze.
 
Aktualnie mieszkańcy gminy Solec-Zdrój płacą 3 zł 80 gr za odprowadzanie ścieków. Dostęp do kanalizacji ma 75% mieszkańców gminy. Wójt zapowiada, że gmina będzie się ubiegać o dotację na budowę kanalizacji także dla miejscowości Zagajów, Chinków, Strażnik i Zagórzany.
 
Modernizację oczyszczalni, za ponad 7 mln złotych planuje też gmina Suchedniów. Obecna instalacja powstała w latach 90. i od wielu lat nie prowadzono tam poważnych prac modernizacyjnych. Pompy i pozostałe urządzenia są przestarzałe i bardzo energochłonne.

Poza tym, obecnie trzeba wywozić płynny osad ściekowy, co jest kosztowne i uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.