Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zostań dawcą szpiku kostnego

Przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach można zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku i dowiedzieć się więcej na temat honorowego krwiodawstwa. Akcje odbywają się do godziny 18.00 w ramach I Kieleckiego Festiwalu Zdrowego Stylu Życia.

Autor: Marlena Płaska

25.09.2016 14:44

image 25.09.2016. Wolontariusze zachęcali do zarejestrowania się do bazy potencjalnych dawców szpiku Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce
Komentarze

Do rejestrowania się w bazie dawców szpiku kostnego kielczan zachęca planująca studia medyczne Barbara Czaja. W bazie zarejestrowała się 3 miesiące temu i postanowiła wspierać fundację DKMS w pozyskiwaniu kolejnych dawców.

Dawcą szpiku kostnego może zostać zdrowa osoba między 18, a 55 rokiem życia. Rejestracja jest szybka i łatwa. Polega na pobraniu próbki śliny. Świadome przystąpienie do bazy dawców szpiku kostnego może uratować komuś życie - przekonuje Barbara Czaja. Znalezienie bliźniaka genetycznego dla osób chorych na białaczkę jest trudne. Chorzy są informowani, gdy taka osoba się znajdzie, dlatego ważne jest świadome podejmowanie decyzji o rejestracji w bazie, by nie wycofywać się w momencie, gdy zadzwoni telefon z informacją, że nasz szpik jest komuś potrzebny - dodaje Barbara Czaja. Podkreśla, że na białaczkę może zachorować zarówno dziecko, osoba dorosła, jak i starsza. Dziś chciałaby zebrać jak najwięcej deklaracji, bo być może te osoby będą mogły w przyszłości uratować komuś życie.

dkms

Z kolei pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęcają przed WDK do oddawania krwi i informują, jakie warunki trzeba spełnić, by móc zostać dawcą. Krew jest potrzebna do bieżącego funkcjonowania wszystkich szpitali, m. in. dla pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe, czekających na przeszczepy i dla osób po wypadkach. Krew można oddawać w ciągu tygodnia w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz podczas akcji wyjazdowych. Dziś mobilny punkt poboru krwi czeka na chętnych na rynku w Małogoszczu.

dkms

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Szpik dawca