Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wielkie przedsięwzięcie artystyczne w Kielcach. Tym razem na Pakoszu

Paweł Althamer wraz z grupą artystów z całego świata rozpoczął na kieleckim Pakoszu realizację artystycznego projektu "Nomada". To kontynuacja odbywających się od 7 lat w Kielcach przedsięwzięć artystycznych pod nazwą "Sztuka w przestrzeni publicznej", których inicjatorami są Dorota i Tomasz Tworkowie.

Autor: Ryszard Koziej

05.09.2016 14:44

image 5.9.2016 Kielce. NOMADA to ósmy projekt artystyczny Fundacji „Nowa Przestrzeń Sztuki”. Wokół DOMU MODLITWY – żydowskiej bożnicy z początku XX wieku przeniesionej na Pakosz, przez cztery kolejne dni tworzył będzie rzeźbiarz i performer Paweł Althamer, oraz zaproszeni przez niego artyści. Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Dotychczas miejscem działań twórczych był Plac Artystów. Tym razem zaproszony do miasta plastyk Paweł Althamer wybrał otoczenie przeniesionego na Pakosz dawnego żydowskiego domu modlitwy. Do współpracy zaprosił artystów i mieszkańców Kielc.

W działaniach twórczych ma uczestniczyć m. in. Maya Gordon z Holandii, która wypiekać będzie macę. Zamierza w ten sposób nawiązać do pogłoski, która była jedną z inspiracji pogromu kieleckiego w 1946 roku.  

Elementy żydowskiej tradycji połączone z dzisiejszymi problemami świata w swojej styropianowej konstrukcji proponuje Aga Szreder. Zamierza przygotować kapsułę, która mogłaby zostać ustawiona w synagodze. Byłoby to miejsce odpoczynku i kontemplacji.

Działania twórcze będą trwały do 8 września, ich efekt kielczanie będą mogli poznać podczas finisażu zaplanowanego w czwartek na godzinę 18.00.

Galeria zdjęć NOMADA przy Domu Modlitwy na Pakoszu (5 września 2016) [Zdjęcia: 17]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Dom Modlitwy Nomada