Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

"Żeńcy" przypomną dawne obyczaje na wsi

Amatorska grupa aktorów ze Skalbmierza zaprezentuje na niedzielnych dożynkach wojewódzkich w Końskich widowisko "Żeńcy", oparte na starej, ludowej tradycji. Artyści wystąpią w białych chłopskich strojach z narzędziami wykorzystywanymi dawniej w czasie żniw oraz do wyrobu i pieczenia chleba.

Autor: Kamil Włosowicz

03.09.2016 11:56

image 03.09.2016. "Żeńcy" ze Skalbmierza Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Dyrektor skalbmierskiego Ośrodka Kultury Agata Jackiewicz tłumaczy, że głównym zamierzeniem inscenizacji jest pokazanie pracy rolników w XIX wieku .  

Na początku korowodu pojawiają się siewcy. Potem będą żniwa, czyli kosy, sierpy i snopki zboża.  Na końcu korowodu pojawiają się kobiety niosące świeży, wypieczony chleb. Nazwa żeńcy  wywodzi się od tego, że dawniej zboże żęło się sierpem.

Jeden z członków grupy Mieczysław Zmarlak, podkreśla, że bez przypominania dawnych zwyczajów tradycja związana z życiem polskiej wsi będzie zaniknąć.

Dodaje, że z przeszłości pochodzi wiele przepisów kulinarnych do których dziś się powraca. Najlepszy chleb wypiekano dodając do mąki kwaśne mleko i gotowane ziemniaki. Taki chleb był bardzo smaczny i świeży ponad tydzień.

Skalbmierscy "Żeńcy" prezentują się od 2011 roku na wszystkich dożynkach wojewódzkich. Brali również udział w dożynkach prezydenckich w Spale w 2014 roku. Będzie można ich zobaczy w niedzielę w Końskich.

Galeria zdjęć "Żeńcy" ze Skalbmierza (3 września 2016) [Zdjęcia: 6]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Skalbmierz Twórczość ludowa