Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Cała Polska czyta "Quo vadis"

W całej Polsce odbywa się dziś Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą jest „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W Kielcach powieść noblisty czytana była m. in. w Gimnazjum nr 10 przy ulicy Gagarina.

Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz , Iwona Murawska

03.09.2016 08:40

image 03.09.2016 Kielce. Czytanie Quo Vadis Henryka Sienkiewicza w gimnazjum nr 10. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

`W wydarzeniu wzięła udział świętokrzyski wicekurator oświaty, Renata Rabczyńska. Jak powiedziała, akcja popularyzuje czytelnictwo i jest doskonałą okazją nie tylko do promowania polskich książek, ale także do zachęcenia zwłaszcza młodych osób do sięgania po książkę.

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Kielcach Jolanta Zaucha przyznaje, że uczniowie niechętnie czytają dzieła polskich noblistów. Jak mówi, młodzież nie potrafi na głos czytać książek, nie potrafi także interpretować tego co przeczytała.

W Narodowym Czytaniu "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Kielcach udział wzięło kilkudziesięciu gimnazjalistów. Wśród nich był m. in. Kajetan Rębiś.  Zwykle czyta pozycje z fantastyki, a po polskie powieści tylko wtedy, gdy są one w kanonie lektur.

W regionie świętokrzyskim Narodowe Czytanie "Quo vadis” Henryka Sienkiewicza odbędzie się także m. in. w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Spotkania rozpoczną się o 16.00.

W Oblęgorku wśród gości pojawi się wiele osób życia kulturalnego, społecznego i politycznego. Będzie też krakowski aktor Jerzy Trela. W filmowej adaptacji powieści Sienkiewicza zagrał rolę Chilona. Akcja ma zachęcić nie tylko do przypomnienia sobie dzieła noblisty, ale także zmotywować do czytania w ogóle.

"Quo vadis" ukazywało się w odcinkach w latach 1895-1896 w warszawskiej "Gazecie Polskiej" oraz w krakowskim dzienniku "Czas” i "Dzienniku Poznańskim”. Powieść odniosła ogromny sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Dotychczas w ramach akcji Polacy czytali: "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, a w ubiegłym roku "Lalkę” Bolesława Prusa.

Galeria zdjęć Kielce. Czytanie Quo Vadis Henryka Sienkiewicza [Zdjęcia: 12]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Henryk Sienkiewicz Quo Vadis literatura