Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ministerstwo przekazało pieniądze na walkę z nowotworami

Świętokrzyskie szpitale otrzymały 11 mln złotych na przeciwdziałanie chorobom nowotworowym. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup specjalistycznego sprzętu a część na prowadzenie profilaktycznych badań pacjentów. Świętokrzyskie Centrum Onkologii otrzymało 7 mln złotych na zakup sprzętu dla zakładu radioterapii. Z kolei szpital w Czerwonej Górze dostał na zakupy 1 mln 200 tysięcy złotych.

Autor: Marek Orkisz

24.08.2016 09:55

image 24.08.2016. Poseł PiS Krzysztof Lipiec Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Jak poinformował poseł PiS Krzysztof Lipiec - Ministerstwo Zdrowia, w ramach programu zwalczania chorób nowotworowych, przeznaczyło także 2 mln 400 tysięcy złotych na profilaktyczne badania przesiewowe raka jelita grubego. Będą z nich mogli skorzystać pacjenci ŚCO, ale także starachowickiego szpitala, niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej w Ostrowcu oraz Centrum Leczenia Chorób Przewodu Pokarmowego w Kielcach. Ministerstwo dofinansuje także badania związane z wczesnym wykrywaniem nowotworów w rodzinach, u których były już przypadki raka piersi i jajnika.  

Jak dodał parlamentarzysta, nie wszystkie szpitale mogą ubiegać się o takie wsparcie, ponieważ muszą spełniać określone wymogi. Cieszy, że poza znanym w kraju Świętokrzyskim Centrum Onkologii pieniądze na zwalczanie raka otrzymały także inne placówki m.in. w Starachowicach czy Czerwonej Górze.

Jak wynika ze statystyk, z roku na rok wzrasta liczba pacjentów z chorobami nowotworowymi. Aby temu przeciwdziałać, z jednej strony szpitale muszą posiadać nowoczesny sprzęt diagnostyczny i pieniądze na leczenie. Z drugiej bardzo ważne są badania profilaktyczne, które pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium rozwoju, co znacznie zwiększa szanse pacjenta na wyleczenie.

Poseł dodał, że ministerstwo zdrowia realizuje także narodowy program zwalczania chorób serca, ale na razie nasze szpitale nie aplikowały skutecznie po pieniądze z tego źródła.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Rozmowa Dnia nowotwory