Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Plan Morawieckiego pomoże regionowi

Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego ma spowodować poprawę sytuacji gospodarczej w kraju w sposób proporcjonalny i sprawiedliwy - uważa świętokrzyski poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec.

Autor: Ewa Golińska

03.08.2016 10:30

image 03.07.2016. Krzysztof Lipiec - poseł PiS Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Zgodnie z założeniami planu, do polskiej gospodarki z różnych źródeł, między innymi unijnych, a także z budżetu i od przedsiębiorców ma trafić ponad bilion złotych. O wielkości środków, które przeznaczone będą dla naszego regionu decydować będą przede wszystkim inicjatywy, podejmowane w Świętokrzyskiem - stwierdził na naszej antenie Krzysztof Lipiec. Dodał, że nasze województwo jest niedoinwestowane, dlatego wymaga szczególnej opieki i szczególnego wsparcia ze strony rządu.

- Ważna jest deklaracja, że państwo polskie pod nowymi rządami nie będzie tylko rozliczało i kontrolowało, ale będzie prawdziwym partnerem, wspierającym rozwój przedsiębiorczości. Będzie to wymagało wprowadzenia nowej formuły dyplomacji ekonomicznej, musi nastąpić zatem swoiste przeorientowanie. Dotychczas liczyliśmy na inwestycje zagraniczne, co skutkowało odpływem kapitału z Polski i wpadliśmy w pułapkę braku równowagi pomiędzy naszymi i zagranicznymi inwestorami - stwierdził poseł. Wyjaśnił, że te tendencje powinny być odwrócone - to polskie przedsiębiorstwa mają zdobywać rynki zagraniczne, tam powinny inwestować, przechwytywać również podmioty gospodarcze tam funkcjonujące, po to, by pomnażać polski zasób kapitałowy.

Krzysztof Lipiec zaznaczył, że sposobem na utrzymanie dobrej kondycji przedsiębiorstwa nie może być obniżanie kosztów jego funkcjonowania poprzez zaniżanie wynagrodzenia i utrzymania pracowników.

Gość Radia Kielce przypomniał, że plan Mateusza Morawieckiego opiera się na kilku filarach. Po pierwsze jest to reindustrializacja.  Musimy uciec od gospodarki kosztochłonnej i pójść w stronę gospodarki inteligentnej, opartej na nowych technologiach, nowoczesnym zarządzaniu i współdziałaniu z  nauką.

Jednym z pomysłów, który mógłby być wpisany w program odpowiedzialnego rozwoju jest powstanie klastra gospodarczego w regionie świętokrzyskim - Centralnego Okręgu Przemysłowego.  Zależy nam na tym, by ta inicjatywa uzyskała status kluczowego klastra gospodarczego - powiedział poseł. Dodał, że - gdyby tak się stało - nasz region mógłby liczyć na specjalne wsparcie finansowe.

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki odwiedzi dzisiaj Kielce. Będzie uczestniczył w konsultacjach społecznych Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. O godz. 11.40 wicepremier spotka się w siedzibie Kieleckiego Parku Technologicznego ze świętokrzyskimi przedsiębiorcami, z którymi rozmawiał będzie na temat założeń swojego programu. O 14.25 wicepremier ma złożyć kwiaty przed tablicą poświęconą pamięci Przemysława Gosiewskiego w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Później spotka się także z samorządowcami z regionu.  

Tuż po 15.00 minister rozwoju Mateusz Morawiecki będzie gościem na antenie Radia Kielce.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Mateusz Morawiecki