Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Starachowice włączą się w program Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus przygotowywany przez rząd, to kontynuacja polityki prorodzinnej państwa - podkreślał w Starachowicach poseł PiS Krzysztof Lipiec. Biorący udział w konferencji prasowej wiceprzewodniczący rady miasta Tomasz Andrzejewski zapewniał natomiast, że Starachowice zamierzają aktywnie uczestniczyć w programie. Miasto oraz gmina posiadają tereny, które spełniają odpowiednie kryteria i mogą być przeznaczone na budownictwo mieszkalne.

02.08.2016 22:33

image 03.08.2016. Konferencja posła PiS Krzysztofa Lipca w Starachowicach Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Program zostanie przyjęty uchwałą Rady Ministrów w trzecim kwartale tego roku. Najważniejszym filarem nowego programu będzie utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego. Jego zadaniem będzie gromadzenie gruntów należących do Skarbu Państwa. Dzięki temu budowane na tych gruntach mieszkania będą tańsze. W założeniu będą to mieszkania na wynajem, z możliwością dojścia do prawa własności. Czynsz w wybudowanych w ramach programu mieszkaniach będzie wynosił 10-20 zł za metr kwadratowy. Budowa pierwszych mieszkań ma się rozpocząć w 2018 r.

Uzupełnieniem programu Mieszkanie Plus oraz jego drugim filarem będzie zwiększenie rządowego wsparcia dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy będą mogły wnioskować o dofinansowanie w wysokości od 35 do 55% kosztów budowy mieszkań komunalnych. Co więcej, samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą także ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych.

Nowym instrumentem wsparcia będzie także dotacja dla gmin (20% kosztów inwestycji), które wspólnie z inwestorami będą budowały mieszkania o określonym niskim czynszu przeznaczone dla osób o niskich dochodach. Z tego wsparcia będą mogły korzystać towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe ale również deweloperzy.

Trzecim filarem programu Mieszkanie Plus będą indywidualne konta mieszkaniowe, które dadzą możliwość oszczędzania na własną nieruchomość.

Rząd miałyby do zgromadzonego kapitału dokładać specjalną premię, na którą pieniądze miałyby pochodzić z wygaszanego programu Mieszkanie dla Młodych.

Na kontach mieszkaniowych, będzie można oszczędzać minimalnie przez 5 lat. Ustawa w tym zakresie miałaby zostać wprowadzona w 2017 roku. W 2018 rozpoczęłoby się oszczędzanie, a od 2019 roku byłby pierwsze wypłaty premii.Na konferencji mówiono także o rządowym wsparciu Starachowic przy inwestycjach drogowym główne w gminie Starachowice oraz Brody.

Tomasz Piwko

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Starachowice