Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Oddali hołd ofiarom bitwy pod Pielaszowem

W Pielaszowie, w gminie Wilczyce odbyły się obchody 72. rocznicy bitwy, która miała miejsce w tej miejscowości. Po mszy polowej złożono kwiaty przy pomniku, upamiętniającym tamte wydarzenia.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

24.07.2016 15:34

image 25.07.2016. Obchody 72. rocznicy bitwy pod Pielaszowem Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek przypomniał postać ppłk Antoniego Wiktorowskiego ps. Kruk, który mobilizował wówczas 2 Pułk Piechoty Legionów Armii Krajowej i zamierzał zdobyć Sandomierz, ale okazało się, że siły polskie są zbyt małe, by zaatakować Niemców.

W Pielaszowie doszło do bitwy, której prawdopodobnie miało nie być. Zginęło 50 młodych ludzi, głównie z Sandomierza, którzy szli na pomoc walczącej Warszawie. Poseł dodał, że tamte wydarzenia uświadamiają nam, jak straszna jest wojna i jak ważny jest patriotyzm.

- Walka o wolność nie ma ceny i ci młodzi ludzie to udowodnili. Pamięć o bohaterach jest ważna w życiu każdego narodu - stwierdził poseł Marek Kwitek.

O przebiegu bitwy mówił przy pomniku również wójt Wilczyc Robert Paluch, który m.in. przytoczył wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń.

Z okazji rocznicy odbył się Bieg Partyzancki na trasie Dacharzów - Pielaszów.  Jego uczestnicy podczas uroczystości przed pomnikiem otrzymali dyplomy.

Pielaszów

icon-tag

Tagi do tego wpisu

bitwa pod Pielaszowem