Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wały wzmocnione - mieszkańcy bezpieczni

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek sprawdziła dzisiaj stan bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w naszym regionie. Po wizycie w magazynie w Kępie Chwałowskiej w gminie Dwikozy oraz na wałach wiślanych w Koćmierzowie stwierdziła, że mieszkańcy tego terenu mogą czuć się bezpiecznie.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

22.07.2016 16:00

image 14.10.2015 Dwikozy. Wyremontowany wał pomiędzy Kępą Chwałowską a Winiarami. Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Po ostatniej powodzi wały zostały odbudowane i są w dobrym stanie. Zdaniem wojewody pewien niepokój może jedynie wzbudzać stan tzw. międzywala, które wymaga wycięcia krzaków i drzew. Podczas powodzi roślinność może dodatkowo spiętrzać wodę. 

Jak się jednak okazuje - nie wszędzie jest to możliwe. Część działek jest w rękach prywatnych a część objęta obszarem chronionym Natura 2000. Zdaniem wojewody należy zrobić wszystko, aby znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu.  

Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski zwrócił uwagę na potrzebę pogłębiania koryta Wisły. Podkreślił, że przedsiębiorcy ubiegający się o taką koncesję mają z tym ogromny problem, jednemu z nich udało się uzyskać pozwolenie dopiero pod dwóch latach starań. 

Michał Warszawski dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim poinformował, że w planach rządu jest pogłębienie koryta. W ministerstwie środowiska rozpoczęto prace nad tym projektem.

Podczas spotkania zwrócono również uwagę na to, że dla większego bezpieczeństwa mieszkańców Sandomierza potrzebne jest także podniesienie i wzmocnienie wałów wiślanych od strony Tarnobrzega. Wojewoda Agata Wojtyszek poinformowała, że rozmawiała na ten temat ze swoim odpowiednikiem na Podkarpaciu, który zapewnił ją, że ma plan na tę inwestycję.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

wały przeciwpowodziowe żywa szopka Agata Wojtyszek