Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Będą szukać śladów dawnego dworu Konarskich

Stowarzyszenie imienia Stanisława Konarskiego chce wspólnie z archeologami znaleźć ślady dawnego dworu Konarskich, w którym 30 września 1700 roku urodził się wybitny pijar, autor dzieła „O skutecznym rad sposobie” ksiądz Stanisław Hieronim Konarski. Budynek, w którym mieszkali jego rodzice, znajdował się w Żarczycach Dużych koło Małogoszcza. Ród kupił ją na początku XVII wieku. Dwór istniał do XIX wieku. Nie zachowały się żadne informacje, wskazujące, co stało się z budynkiem.

Autor: Marlena Płaska

07.07.2016 12:17

image 14.2.2016 Piekło. Skałki Gatniki. W okolicy żyją dzikie zwierzęta, na zdjęciu widać ślady poszukiwania pożywienia. Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Jak informuje prezes stowarzyszenia Józef Włodarczyk, to ostatni moment na przeprowadzenie badań, zanim potencjalne miejsca gdzie znajdował się obiekt zostaną zabudowane. Właściciele działek zgodzili się na przeprowadzenie prac badawczych. Miałyby one rozpocząć się w tym roku i zakończyć w przyszłym. 

Inspiracją do zorganizowania poszukiwań dawnego dworu Konarskich były niedawne znaleziska na jednej z działek w Żarczycach Dużych – dodaje Józef Włodarczyk. Były to prawdopodobnie ceramiczne fragmenty pieca kaflowego, datowane na XVII lub XVIII wiek. Oceniający znaleziska podejrzewają, że pochodzą z dworu Konarskich i mogą wskazywać prawdopodobne miejsce jego istnienia. Znaleziska przekazano do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach z prośbą o wsparcie badań. 

W Archiwum Państwowym w Kielcach udało się znaleźć informacje z połowy XIX wieku dotyczące dworu w Żarczycach Dużych. Nie ma jednak pewności, że chodzi o tę samą posiadłość, w której urodził się Stanisław Konarski – mówi archeolog Czesław Hadamik. Akta związane z ubezpieczeniem posiadłości dokładnie opisują budynek, wokół którego znajdował się duży folwark złożony z kilkunastu budynków. Sam dworek z gankiem był średniej wielkości, drewniany, na podmurówce i pokryty gontem.

Wstępne badania georadarem, które mają ustalić miejsce, w którym stał dwór, zaplanowano na jesień tego roku. Potem w wytypowanym miejscu przeprowadzono by prace archeologiczne. W planach jest upamiętnienie miejsca, w którym istniał dwór za pomocą tablicy pamiątkowej, z podstawowymi informacjami. Stowarzyszenie imienia Stanisława Konarskiego od wielu lat działa na rzecz upamiętnienia wybitnego polskiego intelektualisty. Odbywają się m.in. spotkania promujące postać wśród uczniów. Stworzono też szlak turystyczny im. Ks. Stanisława Konarskiego, a przed kościołem odsłonięto poświęcony mu pomnik.