Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Transplantacja ratunkiem dla życia

Pięć pobrań narządów od osób zmarłych wykonano w tym roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Rocznie w województwie wykonuje się ich kilkanaście. Igor Szydłowski koordynator do spraw przeszczepów w lecznicy zaznacza, że wzrasta świadomość rodzin, co z roku na rok pozwala zwiększać liczbę pobrań narządów i ratować ludzkie życia.

Autor: Robert Szumielewicz

15.05.2016 14:01

image 31.01.2016 3D operacja Świętokrzyskie Centrum Pediatrii Fot. / Wojewódzki Szpital Zespolony

Maciej Kosieradzki wojewódzki konsultant do spraw transplantologii klinicznej dodał, że pobrań narządów dokonano również w szpitalach w Końskich i Starachowicach. Zaznaczył, że jak na niecałą połowę roku jest to dobry wynik. Gdyby podobnie było w drugiej połowie roku, to osiągnęlibyśmy średnią krajową, która wynosi około 15 pobrań.

     fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Tymczasem na Rynku w Kielcach stanęła nietypowa instalacja. Pozornie zwyczajna, drewniana ławka kryje w sobie nagrania historii osób po przeszczepie, które dziękują swoim dawcom i ich rodzinom. W nagraniu wzięły udział m.in. osoby związane ze Stowarzyszeniem „Życie po przeszczepie” i Stowarzyszeniem Transplantacji Serca. W ten oryginalny sposób Ministerstwo Zdrowia promuje w ramach kampanii „Zgoda na Życie” transplantologię. Kielce są pierwszym miastem w Polsce, w którym zamontowano tę instalację.

Kampania „Zgoda na życie” potrwa do końca 2016 r. Jej celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej, zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zostawania potencjalnymi dawcami szpiku kostnego.