Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Coraz więcej niezadowolonych pacjentów

Pacjenci z regionu coraz częściej skarżą się na szpitale, przychodnie i lekarzy do Wojewódzkiej Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Od 2011 roku czyli początku działania komisji pacjenci złożyli łącznie 90 skarg.

Autor: Iwona Murawska

12.05.2016 15:06

image Stetoskop Fot. / Radio Kielce

Z roku na rok jest ich coraz więcej. W 2012 pojawiło się 11 wniosków z pretensjami dotyczącymi jakości zastosowanego leczenia, rok później 20, a w 2015 roku już 25. Jak informuje przewodniczący komisji Stanisław Szufel, pacjenci najczęściej skarżą się na zakażenie bakteryjne, do których miało dojść podczas pobytu w szpitalu, a także na nieprawidłowe złożenie złamanych kończyn.

Opinia Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych może pomóc pacjentowi w ubieganiu się o odszkodowanie w sądzie. Pozwala na uniknięcie długotrwałych wyjaśnień i powoływania świadków. 

Skargi na lekarzy przyjmuje także Świętokrzyska Izba Lekarska. Jak informuje Elżbieta Chmielowiec, okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej pacjenci najczęściej skarżą się na źle postawioną diagnozę oraz nieprawidłowy kierunek leczenia. Dużo jest także skarg dotyczących nieetycznego zachowania się lekarza wobec pacjenta.

Ministerstwo Zdrowia zamierza tymczasem wprowadzić pozasądowy system odszkodowań za błędy medyczne, który ma być bardziej przyjazny dla pacjentów. Dzisiaj osoba, która doznaje szkody w związku leczeniem, najpierw musi udowodnić winę kogoś z personelu medycznego. Dopiero później może na drodze cywilnej dochodzić przed sądem swoich praw. Więcej na ten temat w Punktach Widzenia. Początek audycji o 16.30.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

szpital Lekarz