Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zmarł kapitan Zygmunt Łuszczyński

W najbliższą sobotę w Kielcach odbędą się uroczystości pogrzebowe kapitana Zygmunta Łuszczyńskiego, pseudonim „Jola”, żołnierza Armii Krajowej i uczestnika Powstania Warszawskiego. Zmarł on w wieku stu lat.

Autor: Iwona Murawska

05.05.2016 11:01

image Fot. / www.rc.fm

Ceremonia pożegnania rozpocznie się w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny przy ulicy Urzędniczej w Kielcach o godzinie 15.00. Partyzant pochowany zostanie na Cmentarzu Starym.

Zygmunt Łuszczyński urodził się 10 grudnia 1915 roku. Był absolwentem szkoły krawieckiej, walczył w kampanii wrześniowej. Po jej zakończeniu dostał się do niewoli sowieckiej, z której udało mu się zbiec. Od 1940 roku był związany ze Związkiem Walki Zbrojnej, a później z Armią Krajową. Służył w niej do końca wojny i wkroczenia wojsk sowieckich do Kielc 15 stycznia 1945 roku.

Po wojnie Zygmunt Łuszczyński otworzył prywatny zakład krawiecki przy ulicy 1 maja w Kielcach. Szył kostiumy dla Teatru im. Stefana Żeromskiego w czasach, gdy był on kierowany przez małżeństwo Byrskich, a także sutanny dla księży, m. in. dla biskupa Mieczysława Jaworskiego.

Za swoje zasługi odznaczony został tytułem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, a także Złotym i Srebrnym Medalem im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego. Kapitan Zygmunt Łuszczyński otrzymał również Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej i Medal za Udział w Wojnie Obronnej w 1939 roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Zygmunt Łuszczyński