Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Krzysztof Lipiec: Oblaci muszą odzyskać swoją własność

Minister środowiska profesor Jan Szyszko odwiedzi dzisiaj Święty Krzyż. Jego wizyta w sanktuarium ma związek ze staraniami o przejęcie przez zakon misjonarzy oblatów budynków klasztornych, zajmowanych przez Świętokrzyski Park Narodowy - poinformował lider Prawa i Sprawiedliwości w regionie, poseł Krzysztof Lipiec. Dodał, że w zachodnim skrzydle zabudowań klasztornych mieści się ekspozycja Muzeum Przyrodniczego.

Autor: Ewa Golińska

02.05.2016 09:54

image 02-05 Krzysztof Lipiec Rozmowa Dnia Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Obecnie ta część jest własnością Skarbu Państwa, a przed laty obiekty w całości należały do klasztoru. Gość Radia Kielce przypomniał, że tuż po powstaniu styczniowym, kiedy dokonano kasaty zakonu benedyktyńskiego na Świętym Krzyżu, zaborca ukazem carskim przejął majątek. Do tej pory ta sprawa nie została uporządkowana. - Nam bardzo zależy na tym, aby misjonarze oblaci odzyskali to mienie, bo przecież ludzie pielgrzymują na Święty Krzyż głównie ze względu na sakralne znaczenie miejsca, w którym złożone są relikwie Drzewa Krzyża - dodał parlamentarzysta. 

Krzysztof Lipiec stwierdził, że świętokrzyskiemu sanktuarium trzeba przywrócić dawny blask, a stanie się to, kiedy oblaci odzyskają swoją własność. Jako przykład gospodarności zakonników wymienił remont zabudowań klasztornych i kościoła oraz odbudowę wieży zniszczonej w 1914 roku przez Austriaków. Starania o przekazanie całości pobenedyktyńskiego kompleksu trwają od wielu lat. Teraz jest czas, by ostatecznie zmienić niechlubne rozstrzygnięcia - zaznaczył parlamentarzysta.

Krzysztof Lipiec powiedział, że konieczne będzie znalezienie odpowiedniego miejsca dla Muzeum Przyrodniczego, ponieważ jego zbiory są niezwykle cenne - stanowią relikty, których już nie ma w Puszczy Jodłowej. Parlamentarzysta wyraził nadzieję, że ta kwestia będzie rozstrzygnięta. Jak powiedział - tutaj konieczne jest salomonowe rozwiązanie. Samorządy, które są blisko Świętego Krzyża - Nowa Słupia, Bieliny, Bodzentyn przychylają się do jak najszybszego rozstrzygnięcia - zaznaczył.

Poseł dodał, że dziś minister Jan Szyszko ma uczestniczyć także w „Majówce Prawa i Sprawiedliwości” na Świętym Krzyżu. Będzie to spotkanie sympatyków PiS z całego regionu. Majówka rozpocznie się o godzinie 15.00 mszą w klasztorze, a zakończy nieformalnym piknikiem.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Rozmowa Dnia Święty Krzyż