Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Lekarze - oszuści wyłudzają pieniądze z NFZ

Blisko 500 oszustw dopuścili się od początku roku lekarze, którzy fałszowali dokumentację medyczną. Nieprawidłowości wykryli pracownicy świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak się okazało medycy, którzy przyjmowali pacjentów zamiast np. zapisu o przedłużeniu recepty - wypisywali wizytę z pełnym badaniem lekarskim. Taka procedura jest wyżej wyceniana.

Autor: Iwona Murawska

26.04.2016 17:25

image NFZ Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Na oszustwa natrafiono porównując dane pacjentów. Jak mówi rzecznik NFZ Beata Szczepanek  okazało się, że osoby leżące w szpitalach w tym samym czasie figurowały w systemie jako osoby korzystające z porad  lekarskich w przychodniach.

Jak dodaje mogły się zdarzyć przypadki, że rodzina szła do lekarza w przychodni prosząc o przedłużenie recepty, ale wówczas w karcie medycznej powinna być odpowiednia do tego adnotacja.

Beata Szczepanek dodaje, że fundusz w przypadku ujawnienia nieprawidłowości nie płaci za te świadczenia  placówkom medycznym. Nieuczciwych zaś lekarzy rozlicza ich pracodawca i NFZ uważa, że to po stronie przychodni leży wyciągnięcie wobec nich konsekwencji.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ Lekarz