Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Poseł ponagla w sprawie Wiślicy

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec zaapelował dziś o szybkie podjęcie decyzji w sprawie przejęcia przez samorząd województwa Muzeum Regionalnego w Wiślicy. Parlamentarzysta proponuje, by sprawa stała się przedmiotem najbliższej sesji Sejmiku, dlatego też skierował list do marszałka województwa Adama Jarubasa.

Autor: Bartłomiej Zapała

21.04.2016 14:05

image 21.04.2016. Konferencja posła PiS Krzysztofa Lipca przed Urzędem Marszałkowskim Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Czas nagli, aby podjąć szybkie i dobre decyzje w tej materii i by Muzeum Regionalne włączone zostało do Muzeum Narodowego w Kielcach" - mówił na konferencji prasowej przed Urzędem Marszałkowskim w Kielcach poseł Lipiec.

W jego opinii szybkie przejęcie Muzeum w Wiślicy przez samorząd i utworzenie tam filii Muzeum Narodowego w Kielcach pozwoli na odpowiednie przygotowanie wniosku dotyczącego pozyskania funduszy europejskich na budowę nowego pawilonu wystawienniczego, w którym eksponowana będzie zabytkowa chrzcielnica.

W programie najbliższej sesji, która zwołana została na następny piątek, 29 kwietnia, nie ma punktu dotyczącego Wiślicy. Przewodniczący Sejmiku Arkadiusz Bąk powiedział Radiu Kielce, że nie ma formalnych przeszkód, by rozszerzyć porządek obrad. Ważne jednak - powiedział - by uchwała przygotowana została w odpowiedni sposób. Także marszałek województwa Adam Jarubas powiedział, że możliwe jest wprowadzenie tego punktu. - Czekamy jeszcze na przekazanie dokumentów z gminy, ale mam nadzieję, że uda się je uzyskać jeszcze przed piątkową sesją - powiedział Radiu Kielce Adam Jarubas.

Przejęcie Muzeum Regionalnego stało się możliwe po tym, gdy radni gminy Wiślica zgodzili się na przekazanie placówki. Także Ministerstwo Kultury zadeklarowało, że jest gotowe do współfinansowania instytucji. Mówił o tym 5 kwietnia podczas wizyty w Wiślicy wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Muzeum Narodowe w Kielcach jest prowadzone wspólnie przez samorząd województwa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

lipiec

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Adam Jarubas Wiślica