Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Raport NIK: Polska nie jest gotowa na napływ imigrantów

Najwyższa Izba Kontroli ostrzega, że Polska nie jest gotowa na masowy napływ imigrantów. Izba opublikowała raport w tej sprawie.

15.03.2016 11:11
Źródło: IAR

image NIK Fot.

Z dokumentu wynika, że w takim przypadku sytuacja w Polsce mogłaby być dramatyczna. Procedury przewidują na przykład podpisywanie umów z firmami prywatnymi na transport czy noclegi dla cudzoziemców. Często jednak zalecenia nie są respektowane - brak nawet umów ramowych.

Z raportu wynika, że nie działa system monitoringu cudzoziemców. Nie wiadomo co się z nimi dzieje po złożeniu wniosku o status uchodźcy. NIK przebadał przypadki 429-ciu osób, którym odmówiono takiego statusu i nakazano opuszczenie kraju. Okazało się, że tylko co trzeci z nich to zrobił. Drugie tyle (około 38 procent) w ogóle znikło. Nie wiadomo czy pozostali w kraju czy wyjechali za granicę. 

Innym problemem jest to, że wnioski cudzoziemców są załatwiane z opóźnieniem. Przez 2,5 roku, objętych kontrolą, co trzeci z 32 tysięcy wniosków realizowano później niż w sześciomiesięcznym terminie, przewidzianym przepisami. NIK rekomenduje w związku z tym powołanie instytucji koordynującej sprawy imigrantów, bądź wzmocnienie kadrowe Urzędu do spraw Cudzoziemców. 
Najwyższa Izba Kontroli chce w połowie roku sprawdzić realizację polityki imigracyjnej. 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NIK