Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kolejne udane przeszczepy w ŚCO

W klinice hematologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przeprowadzono kolejne przeszczepy szpiku kości. Jak informuje kierownik kliniki doktor Marcin Pasiarski, do tej pory przeprowadzono 5 zabiegów tego typu. Dwie pierwsze pacjentki są już po kolejnych badaniach, które pokazują, że udało się wygrać walkę z nowotworem.

15.06.2015 07:32

image Świętokrzyskie Centrum Onkologii Fot. Krzysztof Żoładek / Radio Kielce

Marcin Pasiarski przypomina, że przeszczep  jest zabiegiem wymagającym czasu.

- Pacjent trafia do szpitala kilka razy. Podczas pierwszego pobytu przygotowującego do zabiegu, ta obecność wynosi ok. 2, 5 tygodnia. Potem wraca na sam zabieg i znów spędza tu kilka tygodni. Potrzebny jest czas na regenerację szpiku od 7 do 28 dni - podkreśla Marcin Pasiarski.

Chorzy wymagają intensywnej opieki. Kielecka klinika przeprowadza przeszczepy szpiku od kwietnia. Obecnie, jak dodaje doktor Marcin Pasiarski do zabiegu przygotowywane są kolejne osoby. Na razie przeprowadzane są tutaj zabiegi autologiczne, ale klinika przygotowuje się już do przeszczepów od dawców spokrewnionych lub obcych.Żeby otrzymać taką zgodę od ministerstwa zdrowia, konieczne jest  przeprowadzenie przez 2 lata 60 transplantacji.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO Klinika Hematologii